Община Пловдив адаптира всички свои информационни и административни системи така, че те да могат да работят едновременно с левове и евро. Целта е местната администрация да бъде напълно готова за очакваното въвеждане на еврото като официална валута от 1 януари 2026 г.
Наредбата за таксите и цените на услугите вече е публикувана за обществено обсъждане, като в нея всички стойности са посочени и в двете валути. Преобразуването засяга всички звена на администрацията – от данъчните и таксовите системи до културните институции и градската мобилност.
„Софтуерните разработчици са възприели подхода системите да работят паралелно с лева и евро. Когато еврото стане официална валута, левът ще бъде изцяло изваден от употреба в системите ни“, обясни пред БНТ секретарят на Община Пловдив Ангелина Топчиева.
Промяната засега не води до повишаване на цените, а единствено до превалутиране. Подготовката включва и пренастройване на паркомати, бариери и други системи за достъп и паркиране, така че да приемат разплащания в евро.
Цените в музеите, галериите и други туристически обекти също ще бъдат изразени в евро – нещо, което отдавна се очаква от чуждестранните посетители.
„Често се налага да обясняваме на туристите защо не сме преминали към еврото. Това ще улесни комуникацията и ще направи услугите ни по-разбираеми за тях“, коментира екскурзоводът Павел Начев.
Не всички пловдивчани обаче гледат на промяната с оптимизъм. Според местната жителка Софка Ангелова, преминаването към евро ще бъде предизвикателство за възрастните хора:
„Ще ни е трудно, особено на пенсионерите, но ще свикнем. Децата ми, които живеят в чужбина, казват, че е по-добре да се въведе еврото.“
До официалното приемане на еврото всички плащания в Община Пловдив ще продължат да се извършват в български левове.