От 1 юли в България ще започне да действа нова методика за определяне на цената на електрическата енергия, но засега промените няма да засегнат домакинствата. Целта е пълна либерализация на електрическия пазар.
Министърът на енергетиката увери, че страната ни няма да загуби европари заради поредното отлагане на свободния пазар на електрическа енергия за битовите потребители, което ще се случи най-рано след пет години. Промените, които ще бъдат въведени сега, ще касаят основно енергийния регулатор.
„От 1 юли крайните снабдители ще започнат да купуват енергия от Българската независима енергийна борса. Ще имаме решение, с което ще бъде фиксирана цената за битовите потребители. Ако това е било в компетенцията на КЕВР, оттук нататък ще се случва чрез доклад, който ще получавам от тях“, обясни министър Жечо Станков, предава БТВ.
Така цената за битовите потребители ще остане регулирана и по-ниска, добави министърът. Разликата между пазарната цена на електричеството и цената, на която то се продава на домакинствата, ще бъде покривана от фонда за енергийна сигурност. В бъдеще ще се работи и за създаването на софтуерна система за определяне на енергийно бедните домакинства в страната.
„Когато пазарът стане напълно либерализиран, ще имаме система, в която с едно натискане на бутон ще се знае кои домакинства са енергийно бедни. Аз не смятам за справедливо държавата да компенсира дългосрочно хора с големи имоти, басейни и сауни“, допълни министър Станков.
Що се отнася до загубите, произтичащи от газовото споразумение с „Боташ“, министър Станков посочи, че „Булгаргаз“ дължи на турската компания около 300 милиона лева от началото на годината. Към момента не се използва резервираният капацитет и газ не преминава през него. Преговорите с турската страна продължават, но все още без резултат.