Все по-често се повдига темата за необходимостта от промени в пенсионната система. Според Васил Велев, председател на общото събрание на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), не е необходима тотална реформа, а прецизно подобрение на съществуващата структура.
„Имаме постигнат консенсус по отношение на трите стълба на пенсионната система – солидарен (чрез НОИ), задължителен капиталов и доброволен капиталов. Не е нужна нова система, а просто да се спрат течовете и разхищенията“, заяви Велев пред Bulgaria ON AIR.
Той подчерта, че в резултат на изкуственото увеличаване на минималната пенсия, близо 936 000 души в момента получават минимален размер. „Купувайки избиратели на едро, политиците повишиха пенсиите не по заслуги – с парите на трудолюбивите се финансират пенсиите на неработилите и неквалифицираните. Това е несправедливо“, коментира Велев.
Друг сериозен проблем, по думите му, са инвалидните пенсии – през миналата година 41% от новоотпуснатите пенсии са били именно такива. Освен това, всеки трети болничен се счита за фалшив, твърди Велев.
„В момента 100 души, работещи в реалния сектор, издържат 120 пенсионери и служители в бюджетната сфера. Оптималното съотношение е 100 към 40. Решението е в затягане на условията за пенсиониране и в разширяване на заетостта в икономиката“, посочи още той.
Велев призова за закриване на ТЕЛК – структура, която според него съществува единствено в България, докато други страни вече са преминали към по-ефективни механизми. Той даде примери за служители в МВР и здравеопазването, които получават инвалидни пенсии, но продължават да работят.
„НОИ не трябва да финансира социални помощи – това е работа на системата за социално подпомагане, не на пенсионната“, подчерта Велев.