На 14 май в цялата страна ще се проведат безплатни прегледи за рак на кожата в рамките на националната кампания за профилактика „Евромеланома 2025“. Това съобщи дерматологът доц. Гриша Матеев, председател на Българското дерматологично дружество, на пресконференция в Националния пресклуб на БТА.
През тази година акцентът в кампанията е върху повишаване на информираността сред родителите относно вредното въздействие на ултравиолетовите лъчи върху детската кожа. „Евромеланома“ се провежда за 20-и път у нас и има за цел да насърчи профилактиката и ранното откриване на кожни тумори.
Според доц. Матеев, честотата на рака на кожата се увеличава както заради климатичните промени и глобалното затопляне, така и поради по-високия жизнен стандарт. „Хората пътуват повече, почиват по-дълго и по-често посещават екзотични дестинации, което води до повишена UV-експозиция“, обясни той.
По думите му децата са особено уязвими – те са изложени на до 40% по-висок риск от развитие на рак на кожата в по-късна възраст. Очаква се до 2050 г. случаите на злокачествени кожни новообразувания да достигнат 680 000 годишно.
„Децата не развиват рак на кожата веднага, но натрупаните увреждания от UV-лъчите още в ранна възраст увеличават значително риска от поява на заболяването след години. Мъжете, междувременно, са по-предразположени към кожен рак от жените“, допълни още доц. Матеев.
През 2024 г. в България са били извършени над 800 безплатни прегледа в рамките на кампанията, съобщи д-р Валерия Матеева, национален координатор на „Евромеланома“. В инициативата са участвали над 200 дерматолози в 35 града.
По данни от изследване, проведено в рамките на кампанията, едва 25% от българите използват слънцезащитни продукти редовно, докато 25% никога не ги ползват, а останалите го правят само по време на почивка. През последните две години 48% от анкетираните споделят, че използват слънцезащитен крем при умишлено излагане на слънце – спад от 34 процентни пункта в сравнение с 2014 г., когато този дял е бил 82%.
През 2024 г. само 41% от анкетираните използват фотозащита по време на професионално или ваканционно излагане на слънце, при 66% преди десет години. Данните сочат и ръст в използването на солариуми – от 8% през 2014 г. до 12% през 2024 г. Само една процедура в солариум повишава риска от кожен рак с 6%, предупреди д-р Матеева.
Тя обърна специално внимание на родителите, които излагат децата си на слънце с цел набавяне на витамин D. Според педиатрите, витаминът трябва да се приема под формата на добавки. „Кърмачетата не бива да се излагат на пряко слънце – те лесно прегряват и се дехидратират“, предупреди тя.
Проф. Снежина Василева, член на борда на Европейската академия по дерматология и венерология, подчерта, че детският рак на кожата е изключително рядък – засяга едно дете на всеки пет милиона. Въпреки това, вредите от UV-лъчите се натрупват с времето и могат да доведат до немеланомен рак като карцином.
Тя препоръча използване на слънцезащитен крем с минимум SPF 30, а в обедните часове – SPF 50. Фотозащитата трябва да се нанася на всеки два часа, като е важно и да се използва в достатъчно количество.
Експертите предупредиха хората да не се доверяват на самозвани „лечители“, които третират кожни образувания с агресивни вещества без предварителна диагноза – практика, която може да бъде опасна.
Списъкът с лекарите, които ще участват в кампанията тази година, ще бъде публикуван на сайта на Българското дерматологично дружество.
През 2024 г. фокусът на кампанията беше поставен върху пациентите с вече диагностициран кожен рак.