Народното събрание се отказа от разглеждането на исканията, внесени от изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов, за сваляне на депутатските имунитети на шестима народни представители – Джейхан Ибрямов, Марио Рангелов, Славчо Крумов, Ивайло Чорбов, Йордан Тодоров и Никола Димитров.
Решението дойде след като мнозинството в пленарната зала подкрепи предложението на Петър Петров от „Възраждане“ точките, свързани с исканията за сваляне на имунитети, да отпаднат от дневния ред. След прегласуване, поискано от Станислав Анастасов от „ДПС – Ново начало“, предложението бе окончателно одобрено с 120 гласа „за“, 68 „против“ и 35 „въздържали се“.
Гласуването разкри разделения в парламента. „За“ гласуваха 61 депутати от ГЕРБ-СДС, един от ПП-ДБ, 30 от „Възраждане“, 18 от ДПС и 10 от „Величие“. Срещу предложението се обявиха ПП-ДБ, „ДПС – Ново начало“ и 11 народни представители от „Морал, единство, чест“ (МЕЧ). С „въздържал се“ бяха един от ГЕРБ-СДС, 17 от БСП и 16 от ИТН.
По-рано депутатите отхвърлиха и предложението на ПП-ДБ за създаване на временна комисия, която да разгледа казуса с депутатските имунитети. Идеята получи едва 28 гласа „за“, срещу 107 „против“ и 64 „въздържали се“.
Дебатите в залата преминаха с остри изказвания и взаимни обвинения. Станислав Анастасов заяви, че не става дума за обикновени прояви, а за „политически мотивирано насилие“ срещу европейски институции и служители на реда. Явор Божанков от ПП-ДБ обвини ГЕРБ-СДС, че „поставят чадър“ над депутати, замесени в действия срещу символи на европейските институции и припомни, че атаката е била насочена срещу „Дома на Европа“.
Хамид Хамид от „ДПС – Ново начало“ разкритикува ръководството на парламента, обвинявайки го в нарушаване на правилника, и остро се обърна към ГЕРБ: „Вие сте закрилници на всички престъпници в България“. Той упрекна партията, че въпреки евроатлантическата си риторика, съдейства на формации с позиции, близки до крайната десница.
От своя страна, Николай Денков от ПП-ДБ защити предложението за комисия, като подчерта, че с гласуването е била отнета възможността да се разгледа въпросът по същество. „ГЕРБ избраха да не се обсъждат имунитетите“, каза той.
Цончо Ганев от „Възраждане“ реагира остро на изказванията срещу партията му и заяви, че формацията защитава историческата памет и се противопоставя на фашизма. „Всички вие сте олицетворение на новия розов фашизъм“, отсече Ганев.
Разнобой се прояви и в редиците на ПП-ДБ. Явор Божанков отправи критики към собствената си група, като заяви, че проектът за временна комисия е бил внесен в последния момент без достатъчно яснота и че това обслужва интересите на „Възраждане“. „Не знам какви отношения има Кирил Петков с тях, но това е недопустимо“, заяви Божанков.
Кирил Петков отговори, че решенията трябва да стъпват на факти и анализ, а не на емоции. „Прочетох всички материали и бях готов да гласувам за сваляне на имунитетите, но само шестима от 240 депутати бяха запознати с тях“, заяви той.
Радостин Василев от МЕЧ припомни думи на Петков от 2023 г., в които се говори за създаване на комисия при евентуално обвинение срещу Бойко Борисов – по думите му, за да се прикрие неговият имунитет. Василев упрекна ГЕРБ, че сега играе същата роля в защита на „Възраждане“.
В отговор Цончо Ганев заяви: „Заложници на Пеевски повече няма да даваме“.
Ивелин Михайлов от „Величие“ защити оставането на имунитетите, като обясни, че „в правова държава“ това трябва да бъде гаранция срещу политическо преследване. „Не можем да се доверим на съдебна система, контролирана от един човек“, каза той.