Германският министър на вътрешните работи, Александър Добринт, обяви нови, по-строги мерки за контрол на миграцията на германските граници, които предизвикаха остри критики от страна на опозицията и съседните държави, съобщава австрийската агенция АПА.
Според данни на германската полиция, вече са в сила засилени мерки за контрол в провинциите Бавария, Саксония, Долна Саксония и Северен Рейн-Вестфалия, като на граничните пунктове са разположени допълнителни служители. В провинциите Райнланд-Пфалц и Саар проверките ще започнат скоро.
След като встъпи в длъжност, Добринт обяви, че търсещите убежище ще могат да бъдат върнати на границата. Въпреки това, това правило няма да се отнася за бременни жени, деца и други уязвими групи.
Мерките срещнаха възражения от страна на Полша и Швейцария. Швейцарското министерство на правосъдието посочи, че систематичното връщане на мигранти нарушава правото и предложи среща на министерско ниво. Министърът на правосъдието Беат Янс заяви, че все още се обсъждат подходящите стъпки за работа по въпроса с отхвърлените кандидати за убежище.
Полският премиер Доналд Туск също осъди германската миграционна политика, подчертавайки, че Германия трябва да пуска на своя територия само тези мигранти, които самата тя приема, и не трябва да създава впечатление, че изпраща мигранти в Полша. Туск направи тези коментари по време на посещението на новия германски канцлер Фридрих Мерц във Варшава.
От Австрия не изразиха същата остра реакция, но министърът на вътрешните работи Герхард Карнер подчерта, че Австрия няма да толерира незаконни връщания на мигранти. Въпреки това, той приветства усилията на Германия за борба с контрабандните мрежи и нелегалната миграция, като добави, че Германия трябва да спазва европейските правни норми.
Европейският комисар по миграцията Магнус Брунер реагира предпазливо на новите мерки, отбелязвайки, че Европейската комисия ще разгледа въпроса в детайли и че разговорите с германското правителство се водят почти ежедневно.
Правната ситуация около връщането на мигранти на границата остава неясна, като някои експерти твърдят, че текущото законодателство на ЕС не позволява такава практика, тъй като граничният контрол не се осъществява строго на самата граница. Въпреки това, Германският полицейски съюз заяви, че съществуват споразумения с всички съседни държави, които уточняват момента, в който дадено лице се счита за влязло в страната.
Опозицията в Германия също изрази своето недоволство. Лидерът на „Зелените“ Франциска Брантнер заяви, че липсата на координация с другите държави е неприемлива, особено в контекста на необходимостта от по-силно европейско сътрудничество. От друга страна, говорителят на Християндемократическата партия Александър Тром защити мерките, подчертавайки, че контролът ще бъде увеличен постепенно и никоя съседна държава няма да бъде изправена пред несправедливи тежести.
Координацията с другите държави продължава, а лидерът на баварския Християнсоциален съюз Маркус Зьодер нарече новите правила „начало на миграционния обрат“, посочвайки, че Германия възвръща политиката за предоставяне на убежище към състоянието преди 2015 г.