Руският президент Владимир Путин призова за директни преговори с Украйна с цел прекратяване на военните действия, но отхвърли искането на западните държави за безусловно 30-дневно примирие.
В извънредно обръщение, излъчено в ранните часове на неделя, Путин предложи разговорите между двете страни да се проведат на 15 май в Истанбул, „без никакви предварителни условия“. Той подчерта, че целта е да се изяснят и отстранят първопричините за конфликта, за да се постигне дългосрочен мир.
Според Си Ен Ен, Москва настоява за обсъждане на въпроси като разширяването на НАТО и военния капацитет на Украйна.
Украинският президент Володимир Зеленски определи изявлението на Путин като „положителен сигнал“, но настоя за незабавно прекратяване на огъня още от понеделник. В публикация в социалната мрежа X той написа, че Украйна е готова за срещата, но очаква Русия да се съгласи на примирие без условия.
Началникът на кабинета на Зеленски – Андрий Ермак – допълни, че Москва не трябва да използва преговорите като претекст за печелене на време: „Спирането на огъня ще покаже реалната готовност на Русия да прекрати насилието.“
След изявленията от Киев, руското външно министерство заяви чрез говорителката Мария Захарова, че думите на Путин са били изтълкувани погрешно – според нея той визирал, че преговорите трябва да започнат с обсъждане на причините за конфликта, а не с прекратяване на военните действия.
Предложението на Путин дойде само часове след посещението на лидерите на Великобритания, Франция и Полша в Киев. Оттам те отправиха ултиматум към Москва: ако до понеделник не се приеме 30-дневно примирие, ще последва нова вълна от санкции. Европейските държави обявиха, че действат с подкрепата на американския президент Доналд Тръмп, който уверил, че САЩ ще помогнат с прилагането и мониторинга на евентуално примирие.
Тръмп приветства изказването на Путин, определяйки го като „отличен ден за Русия и Украйна“, и добави, че ще работи с двете страни за постигане на договореност: „Стотици хиляди животи могат да бъдат спасени.“
Френският президент Еманюел Макрон обаче изрази скептицизъм: „Безусловното прекратяване на огъня не предполага предварителни преговори. Путин се опитва да печели време.“
Полският премиер Доналд Туск също настоя за незабавно изпълнение на исканията на международната коалиция: „Светът очаква ясен отговор и край на насилието. Украйна е готова. Стига толкова жертви.“