През изминалата година са наложени запори върху пенсии и трудови възнаграждения на 47 241 длъжници, сочат данни на Националната агенция за приходите (НАП).
През месец май в информационната система „Събиране“ на НАП бяха внедрени нови функционалности, които позволяват автоматизирано и периодично идентифициране на лица с осигурителен доход или получаващи пенсия, подлежащи на деклариране пред приходната агенция. Процесът е оптимизиран чрез използване на електронни списъци, което значително ускорява издаването на документи за налагане на запор.
Системата дава възможност за издаване, съхранение и автоматизирано връчване на електронни документи, подписани с квалифициран електронен подпис, чрез интеграция с информационната система „Връчване“.
През 2024 г. по този начин са издадени и връчени 1 031 819 документа, свързани с принудителното събиране на просрочени публични задължения – с 269 135 повече (увеличение от 35,3%) спрямо 2023 г.
Благодарение на интеграцията между системата „Събиране“ и Централния регистър за особените залози към Агенцията по вписванията, са изпратени 87 270 електронни съобщения за вписване, подновяване или отмяна на запори, наложени съгласно разпоредбите на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).
Продължава и процесът по присъединяване на публични взискатели към електронната услуга на НАП за предявяване на вземания за принудително събиране по ДОПК. До края на 2023 г. достъп са получили 396 институции и техни структури, а през 2024 г. още 14.
От началото на май НАП въведе нова електронна услуга с контролиран достъп – „Справка за наличие или липса на задължения за целите на чл. 264 от ДОПК“. Услугата е разработена в изпълнение на законови изменения в чл. 74 и чл. 264 от кодекса, в сила от 3 май 2024 г.
Чрез нея нотариуси, съдии по вписванията и длъжностни лица от Агенцията по вписванията могат да проверяват в реално време за наличие на непогасени публични задължения при сделки с недвижими имоти, прехвърляне на моторни превозни средства, учредяване на ипотеки, особен залог или включване на имоти като непарична вноска в търговски дружества.
В периода от 3 май до 31 декември 2024 г. са извършени 1 238 037 проверки чрез услугата, като при 217 185 от тях са установени неплатени задължения. Платените по сметките на НАП суми за погасяване на тези задължения възлизат на близо 242 милиона лева.