Гръцкият бизнесмен, дипломат и преподавател Йоаким Каламарис осъди прокуратурата да му плати обезщетение от 50 000 лева заради претърпени неимуществени вреди, свързани с прекратено наказателно производство срещу него. Това установи проверка на правния сайт „Лекс“.
Каламарис е добре познат и в Пловдив, където в миналото е управлявал предприятие и преподавал в частни висши учебни заведения. Родом е от Александруполис, но от над десетилетие живее и работи в България. От 2014 г. е и почетен консул на Уругвай у нас.
След убийството на Мартин Божанов – известен като Нотариуса – Каламарис разкри схема за рекет и натиск, в която, по думите му, е била въвлечена и прокуратурата. Той и неговите партньори станали обект на разследване за измама, което според него било използвано като средство за изнудване във връзка с инвестиционен проект за жилищно строителство.
По думите на Каламарис, всичко започнало след като те привлекли за съвместен проект група арабски бизнесмени с българско гражданство. Бил сключен предварителен договор, но при представянето на проекта започнали умишлени спънки, свързани със съсобственици на съседни имоти. Впоследствие се намесила прокуратурата, а според Каламарис в основата на случилото се стоял адвокат Велимир Атанасов – лице, свързвано с Божанов и с тогавашното ръководство на Софийската районна прокуратура (СРП), включително с нейната ръководителка Невена Зартова.
В резултат на започналото разследване, в началото на май 2023 г. на Каламарис е повдигнато обвинение за измама в особено големи размери, наложена му е парична гаранция от 50 000 лева и му е забранено да напуска страната. Впоследствие Софийската градска прокуратура отменя тези мерки, а след пет месеца разследването е прекратено.
Каламарис завежда гражданско дело срещу прокуратурата в Софийския градски съд (СГС), в което настоява за обезщетение в размер на 100 000 лв. Съдът му присъжда половината от тази сума.
В иска си бизнесменът подчертава, че е изградил репутация на коректен и уважаван партньор пред чуждестранни инвеститори, а воденото срещу него разследване е навредило на публичния му образ и е довело до прекъсване на ключови професионални контакти. Съпругата му и негови приятели свидетелстват, че делото го е изолирало от обществени и медийни изяви, а наложената забрана за напускане на страната е ограничила както личните, така и професионалните му възможности.
В мотивите си съдия Петър Боснешки подчертава, че повдигнатото обвинение е било за тежко престъпление, с предвидено наказание до 10 години лишаване от свобода, и е наложено без убедителен анализ на събраните доказателства. Игнорирани са изводите от съдебно-техническата експертиза, а описаните факти касаят търговски, а не наказателноправни отношения. Съдът определя правната квалификация на прокуратурата като „абсолютно несъстоятелна“ и приема, че действията ѝ представляват съществено нарушение на закона.
Решението все още не е окончателно и подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд.