Съвсем наскоро СУ „Св. Климент Охридски“ откри най-новата си сграда в кв. „Лозенец“, в която ще се помещава т. нар. специален Център за компетенции Clean&Circle. Той е изцяло ориентиран към различни научни разработки и изследвания, насочени към кръгова икономика и по-ефективно използване на ресурсите. Той има за цел да трансформира пейзажа на чистите технологии и устойчиво развитие.
Проектът е с общ бюджет от над 23.6 млн. лв., от които над 20.1 млн. лв. са осигурени по линия на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ чрез Европейски фонд за регионално развитие. Националното съфинансиране е в размер на над 3.5 млн. лв.
При реализацията на дейностите са изградени лабораторни комплекса с 11 лаборатории и един ускорител за технологично предприемачество и трансфер, осигуряващи най-съвременни съоръжения за изпълнение на научноизследователските и развойните задачи, става ясно от прессъобщение на Европейската Комисия.
Оборудването, което ще бъде разположено в сградата, поставя Центъра в челните редици на развитието на чистите технологии, кръговата икономика и биоикономиката, не само в национален, но в и европейски мащаб, съобщават от СУ. Потвърждение за това е и определянето на центъра за най-добра „Иновационна екосистема на годината“ в престижния конкурс Triple Helix Awards през 2023 г.
Важна част от работата на Центъра за компетентност е възможността за трансфер на технологии от науката към реалната икономика. Именно затова в сградата ще бъдат предвидени зони за среща между изследователи и представители на бизнеса, както и конферентни зали, освен множеството лаборатории.
Новата сграда е собственост на Софийския университет, с което се превръща в най-новото и значително разширение на материалната база на университета. С нея се оползотворяват ефективно и терените в пространството между Физическия факултет и Факултета по химия и фармация.
Проектът предвижда привличане на специалисти с различни компетенции, насърчаване на екипната работа и постигане на синергия в преследването на устойчиви и чисти технологии. Проектът не само обещава екологичен напредък, но също така допринася за обучението на ново поколение професионалисти, посветени на практиките на кръговата икономика.
В центъра специален фокус е отделен на водата и управлението на отпадъците:
- Вода – Наблягайки на развитието на „Мониторинг, оценка и идентифициране на проблеми“ и „Чисти технологии“, този модул има за цел да подобри ефективността на съоръженията за пречистване на водата и водоснабдителните мрежи.
- Твърди отпадъци – Фокусирайки се върху практиките на кръговата икономика, този модул има за цел да иновира съоръженията за третиране на отпадъци, да увеличи използването на възобновяеми енергийни източници и да възстанови ценни ресурси от отпадъци, като фосфор и редки метали.
Освен това проектът предвижда съвместни магистърски, докторски и постдокторски програми за култивиране на специалисти, способни да управляват чисти технологии и да ръководят предприемачески начинания.
Clean&Circle поставя значителен акцент върху иновациите чрез контрол в реално време на процесите, използвайки съвременни химични, физични, технологични, микробиологични и молекулярни методи. Проектът също така планира да разработи сензори и биосензори за ефективен контрол и управление на процесите на пречистване на водата.
Партньори на СУ са Българската академия на науките, Университета по архитектура, строителство и геодезия, Лесотехническия университет, Университета „Проф. д-р Асен Златаров“, както и Фондация Cleantech Bulgaria.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.