24 C
Пловдив
петък, май 23, 2025

Рекорден ръст на онлайн насилието срещу деца: 360% повече снимки с голота

Националният център за безопасен интернет отчита безпрецедентен брой сигнали за онлайн престъпления срещу деца – 1 749 747 само за една година, като над 95% от тях са свързани със сексуална експлоатация на малолетни и непълнолетни. От тях 70 268 сигнала са били обработени и препратени към дирекция „Киберпрестъпност“ при ГДБОП – най-високият брой в 20-годишната история на Центъра.

Притеснителна тенденция се очерта и по време на конференцията „Закрила на детето от онлайн насилие“, част от инициативата „Дигитални деца“. Всеки седми ученик в България съобщава, че е станал жертва на онлайн тормоз или преследване, като в повечето случаи извършителите са връстници на пострадалите. Най-често посочваното място за злоупотреби са социалните мрежи (60,7%), следвани от платформи за онлайн игри (17,1%) и чат приложения (16,3%).

По данни на УНИЦЕФ, почти половината деца в България (47%) са преживели някаква форма на насилие. Онлайн тормозът заема все по-голям дял от емоционалното насилие – 10,9% от децата и младежите съобщават за конкретни случаи.

Ниската дигитална грамотност допринася за уязвимостта – едва 58% от младите хора на възраст 16–24 години у нас притежават основни или добри дигитални умения, значително под средната стойност за ЕС (80%), показват данни на Евростат.

Сред най-често срещаните форми на дигитално насилие между деца са изнудване със снимки, хакване на устройства чрез онлайн игри и злепоставяне в чат групи. Центърът представи и видеоматериали с разкази на потърпевши деца, подчертавайки нуждата от спешни мерки за превенция и намеса.

Особено тревожен е ръстът от 360% на самогенерирани изображения с голота от деца на възраст 7–10 години за периода 2020–2022 г., според доклад на Internet Watch Foundation. Според него, в някои онлайн игри е необходимо средно едва 19 секунди от първия контакт до опит за насилие.

Тези данни отразяват глобална тенденция: според Европол, организираната киберпрестъпност срещу деца е нараснала с над 300% в световен мащаб за периода 2022–2024 г. и поставя на изпитание способността на институциите да реагират адекватно на мащабите на проблема.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук