В последния си месечен доклад Германската централна банка (Бундесбанк) анализира предимствата и недостатъците на плащанията в брой. Банката се позовава на свое представително проучване от 2023 г., според което малко над една трета от германците настояват плащанията в брой да останат задължителна опция в търговските обекти и държат да има достатъчно банкомати. Около 40% пък се обявяват за премахване на таксите при използване на банкомати.
Обществената телевизия ARD коментира, че въпреки подобни нагласи, повечето германци не изразяват категорична подкрепа за активно съхраняване на парите в брой, което поставя темата в контекста на една по-широка европейска дискусия. В редица страни, като Норвегия и Швеция, дигиталните разплащания са се превърнали в стандарт, а банкнотите и монетите постепенно изчезват от ежедневието. Това обаче поражда опасения.
Кешът като спасител при криза
В Швеция, където дигитализацията на плащанията е най-напреднала, темата за готовността при кризи излезе на преден план след присъединяването на страната към НАТО. Възможността от прекъсване на електрозахранването или кибератаки срещу цифровата инфраструктура подтикна шведското правителство през 2024 г. да назначи специален представител за опазване на парите в брой – депутатът от „Шведски демократи“ Денис Диукарев. Той настоява хранителните магазини и аптеките да бъдат задължени да приемат кеш.
Бившият шеф на шведската полиция Бьорн Ериксон пък оглавява движението „Кешовите бунтовници“, което настоява за гарантиран достъп до физическо разплащане – не само за храна и лекарства, но и за гориво и топли дрехи през дългите зими. „В началото ни смятаха за старомодни, но все повече хора осъзнават нуждата от пари в брой. В демокрация тези гласове трябва да бъдат чути“, казва Ериксон в интервю за предаването Plusminus.
И други държави следват примера
Подобни гласове се чуват и в Нидерландия. През 2024 г. министърът на отбраната Рубен Брекелманс препоръча на гражданите да държат кеш в размер, достатъчен за издръжка на домакинството за поне 3–4 дни. Причината – възможност държавните системи да бъдат временно блокирани, което би оставило хората без достъп до социални плащания и банкови услуги.
Централната банка на Нидерландия (DNB) също подчертава значението на парите в брой, цитирайки бившата министърка на финансите Сигрид Кааг, според която банките трябва да продължат да гарантират достъпа до кеш.
В Словакия темата вече е част от основния закон: от 2023 г. правото на разплащане с банкноти и монети е вписано в Конституцията. Депутатът Милош Сврчек, един от инициаторите на поправката, заявява: „Важно е да се предпазим от бъдещи нареждания, според които ще има само дигитално евро и никаква алтернатива.“
Непритеснително ли е цифровото евро?
Европейската централна банка уверява, че бъдещото цифрово евро ще бъде само допълнение към физическата валута. Въпреки това в много държави се наблюдава рязък спад на кешовите плащания. Според Бундесбанк през 2023 г. само 51% от трансакциите в Германия са били извършени в брой – значително по-малко спрямо предходните години. Успоредно с това намалява броят на банкоматите и се закриват банкови клонове.
Хансйорг Щюцле, инициатор на европейска петиция „Защитете парите в брой със закон!“, предупреждава, че при настоящата тенденция инфраструктурата за обслужване на кеш може да стане икономически неизгодна и да бъде изоставена.
От Норвегия до Швейцария – съпротива срещу изчезването на кеша
В редица европейски държави – Норвегия, Дания, Полша, Франция, Австрия, както и в Швейцария – се организират инициативи за защита на кешовото разплащане. В Швейцария набира скорост кампанията „Кешът е свобода“, която подчертава правото на неприкосновеност и защита от следене. Инициаторите настояват франкът да бъде конституционно признат като национална валута, а терминът „пари в брой“ да бъде заменен с по-ясния „банкноти и монети“, задължителен за търговците.
През март 2025 г. швейцарският Национален съвет одобри предложение за гарантирано снабдяване с пари в брой, внесено от Федералния съвет. Наред с това се подготвя референдум, на който гражданите ще могат да изберат между двата варианта – по-общия на правителството и по-конкретния на инициативата „Кешът е свобода“.
Макар дигитализацията да предлага удобства и ефективност, темата за физическите пари остава актуална в Европа. Кешът не е просто навик, а резервен план, инструмент за сигурност и символ на лична свобода – ценности, които мнозина не са готови да жертват в името на технологичния напредък.