Международната рейтингова агенция S&P Global Ratings потвърди дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута на ниво ‘BBB/A-2’. Перспективата остава положителна, съобщиха от Министерството на финансите.
Според агенцията България е на прав път към присъединяване към еврозоната в началото на 2026 г. Към април 12-месечната средна инфлация е 2,7%, което предполага, че страната ще изпълни критерия за ценова стабилност. Очаква се официалната оценка да бъде отразена в конвергентните доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка, които ще бъдат публикувани на 4 юни 2025 г. Окончателното решение за членство ще бъде взето от Еврогрупата и Съвета на ЕС, като S&P очаква това да се случи през юли.
Агенцията отбелязва, че въпреки съществуващите рискове, българската икономика демонстрира относителна устойчивост. Излишъците по външната търговия с услуги надхвърлят 7% от БВП, а пряката експозиция към САЩ е ограничена – под 4% от износа. Затова ефектите от евентуални американски мита върху Европа биха засегнали България по-скоро косвено – чрез намалено търсене от основните търговски партньори като Германия и Румъния.
Амбицията за членство в еврозоната, според S&P, играе ключова роля за запазване на фискалната дисциплина дори в условията на политическа нестабилност. Бюджетните планове предвиждат дефицит под 3% от БВП през следващите три години – цел, която се смята за постижима. Държавният дълг, нето от ликвидни активи, се очаква да остане под 30% от БВП до 2028 г.
Агенцията посочва, че рейтингът може да бъде повишен, ако България официално се присъедини към еврозоната. Това би подобрило достъпа на страната до капиталовите пазари и би засилило ефективността на паричната политика.
От друга страна, перспективата може да бъде понижена до стабилна, ако евентуално се появят нови пречки пред еврозонното членство – например при възобновяване на политическа криза или ръст на инфлацията, който да отдалечи страната от изпълнението на конвергентните критерии.