Кирил Петков депозира официално оставката си като народен представител, с което приключва участието си в 50-ото Народно събрание. Това стана ден след като Националният съвет на „Продължаваме промяната“ прие оставката му и като съпредседател на партията. Така Асен Василев остана единствен лидер на формацията.
Въпреки оттеглянето от ръководните постове, Петков остава член на „Промяната“ и обяви, че започва обиколки из страната за срещи с партийни активисти и симпатизанти.
Подобен ход предприе и Христо Иванов миналата година, когато подаде оставка като председател на „Да, България“ заради незадоволителните резултати на коалицията ПП–ДБ на парламентарните избори.
Петков напуска Народното събрание по време на петия си депутатски мандат, след като за първи път влезе в парламента в 47-ото НС. Оставката си е подал в деловодството на Народното събрание в понеделник по обед, с което сложи край на спекулациите, че ще се откаже от решението си. Още в сряда миналата седмица той обяви намерението си, след като избухна скандалът с аудиозапис по случая с арестувания за корупция общински съветник от София.
„Горд съм, че с моята оставка поставям нов стандарт в българската политика: лидерите трябва да носят отговорност за действията на своите кадри. Време е да се сложи край на практиката от ГЕРБ – да се правим, че не познаваме нарушителя, само защото лично не сме замесени“, написа Петков във фейсбук минути след като подаде оставката. Той призова избирателите да изискват политическа отговорност от лидерите за действията в техните партии.
Когато обяви, че се оттегля и от парламента, и от ръководството, Петков обясни, че лично е интервюирал всеки кандидат за кмет на местните избори и затова поема отговорност за допуснатите грешки. В четвъртък и петък той не е присъствал в парламента, но отсъствията му са били надлежно извинени. Оставката му трябва официално да бъде оповестена в началото на пленарното заседание в сряда.
На мястото на Петков в Народното събрание влиза следващият в листата на 23-и МИР – бившият депутат Васил Стефанов. Той също е от квотата на „Продължаваме промяната“, така че балансът между ПП и ДБ в парламентарната група се запазва.
По време на заседанието на Националния съвет в неделя, Петков е заявил, че не желае да бъде преизбиран като председател. След края на заседанието не застана пред медиите заедно с колегите си, а остана встрани, слушайки тяхната пресконференция. Събранието продължи над осем часа при засилени мерки за конфиденциалност – мобилните телефони на присъстващите са били събирани на входа, за да се избегне ново изтичане на записи.
След срещата официално бяха съобщени две основни новини. Първата – че новото партийно ръководство ще бъде избрано на конгрес в София, насрочен за 27 и 28 септември. Тогава ще бъде взето решение дали партията да продължи да се управлява от двама съпредседатели. Промени в устава не се изискват, тъй като той вече допуска ръководството да бъде поверено на един или двама души.
Втората, по-любопитна новина – въпреки публично обявените оставки, реално партията е загубила едва 28 души. От понеделник до неделя, след началото на скандала, са подадени 68 оставки, но също така са постъпили и 40 нови заявления за членство. Асен Василев разкри, че към момента в партията членуват над 6000 души.