Учени от института „Ван Андел“ в САЩ са направили значимо откритие, което може да промени подхода към лечението на рака. Те са идентифицирали потенциална цел за терапия, която може да активира изтощени имунни клетки в борбата им срещу злокачествени тумори. Резултатите от изследването са публикувани в списание „Нейчър“.
Протеинът PTGIR: Ключ към възстановяване на Т-клетките
Новата цел е протеинът PTGIR – имунна контролна точка, която регулира силата и броя на Т-клетките, наричани още „войници“ на имунната система. Когато нивото на PTGIR се повиши, Т-лимфоцитите губят своята ефективност и спират да унищожават раковите клетки – състояние, което учените наричат „изтощение“.
Чрез блокирането на действието на този протеин, учените вярват, че е възможно Т-клетките да бъдат „събудени“ и отново да започнат да атакуват тумора.
Нови хоризонти за имунотерапията
Досега широко използваните инхибитори на имунните контролни точки не са ефективни при всички пациенти и при всички видове рак. Откритието на PTGIR отваря вратата за създаването на нови, по-прецизни лекарства или модифицирани Т-клетки, които да подобрят резултатите от имунотерапията.
„Имунотерапията промени лечението на рака, но все още не е универсален лек. Блокирането на PTGIR предоставя допълнителни възможности за разработване на по-целенасочени терапии“, обяснява д-р Майкъл Дахаби, водещ автор на проучването.
Ролята на протеина NRF2
Учените са установили и връзка между PTGIR и друг протеин, наречен NRF2. Установено е, че колкото по-високо е нивото на NRF2, толкова повече се увеличава и количеството на PTGIR, което води до потискане на имунния отговор. Това откритие предлага още един възможен подход за лечение – намеса в тази молекулярна верига, за да се засили имунната реакция срещу рака.
В контекста на тези нови разработки, израелски учени също неотдавна предложиха иновативен подход, който разкрива нови възможности за борба с онкологичните заболявания.