Областната дирекция на МВР в Пловдив ще разполага с втори терен за съхраняване на моторни превозни средства, иззети по досъдебни производства – дългоочаквана крачка към решаване на нарастващия логистичен проблем. Новият парцел е частна държавна собственост с площ над 5 декара и бе предоставен безвъзмездно за ползване за срок от 10 години от областния управител проф. д-р Христина Янчева. От МВР подчертаха, че това е резултат от установеното стабилно сътрудничество и добрата координация между институциите.
На официална церемония вчера заместник-областният управител инж. Атанас Ташков връчи необходимата документация на зам.-директора на пловдивската полиция комисар Пламен Иванов. Новото място се намира на стратегическа локация – бул. „Шести септември“ в район „Източен“. Стойността на терена, отразена в приемо-предавателния протокол, е приблизително 3 милиона лева.
Предстои теренът да бъде оборудван според изискванията – ще се изградят огради, осветление и система за видеонаблюдение със средства от бюджета на вътрешното министерство. Целта е мястото да отговаря на всички стандарти за сигурност и контрол при съхранението на автомобилите.
Проблемът с иззетите превозни средства се задълбочи рязко след промените в Наказателния кодекс от август 2023 г., когато влязоха в сила новите разпоредби за конфискация на автомобили при управление след употреба на алкохол или наркотици. Оттогава досега полицията в Пловдив е иззела цели 495 автомобила, като само от началото на 2025 г. те са 145 – ужасяващо доказателство за мащабите на проблема.
Съществуващият паркинг на ул. „Напредък“, предоставен от община Пловдив през 2024 г., вече е на ръба на капацитета си – там са разположени около 160 МПС.
Очакванията са новият терен да облекчи натиска върху районните управления и да предотврати превръщането на полицейските дворове в автопаркове със стотици иззети коли. В същото време обаче този развой на събитията поставя по-сериозен въпрос: ще успее ли системата да реагира адекватно на лавинообразно нарастващия брой нарушители?