Екипът на министъра на правосъдието Георги Георгиев е разкрил нов и изключително тревожен вид имотна измама, свързана с отнемане на имущество след претърпяно пътнотранспортно произшествие (ПТП).
Министър Георгиев разказа за потресаващ случай от Казанлък, при който 79-годишна жена е останала без единственото си жилище, наследствените си ниви и дори без банковия си влог. Тя е била лишена от абсолютно всичко, включително от пенсията си за два месеца, след като се е доверила на неподходящи лица. Към момента случаят се разследва съвместно от прокуратурата, МВР и Министерството на правосъдието.
Въпреки тежката ситуация, има и лъч надежда – Министерството на правосъдието е успяло да възстанови правото на собственост върху апартамента и част от имотите на жената, което, по думите на министъра, е по-скоро изключение.
Схемата: Как възрастна жена става жертва
Министър Георгиев обясни схемата, която е довела до трагедията. Месец преди нашумялата акция в „стаите на ужасите“ в село Ягода, към Министерството се е обърнала жена, която на Бъдни вечер е претърпяла ПТП. Вследствие на инцидента тя е приета в болница в Стара Загора с два счупени крака, напълно обездвижена и без близки, които да се грижат за нея.
Под предлог, че ще водят дело за застрахователно обезщетение за претърпените вреди, с нея се свързват определени лица и адвокатски сътрудник. Жената, намирайки се в уязвимо състояние, изгражда доверие към него и подписва различни видове пълномощни, някои от които дори пред нотариус. Само два месеца по-късно тя е настанена в дом за стари хора, където с ужас разбира, че е останала без апартамента си. Оказало се, че е подписала две пълномощни на адвокатския сътрудник за своите имоти.
Министър Георгиев лично е посетил пострадалата жена в дома за стари хора в Казанлък. „Към онзи момент не ми даде сърце да ѝ кажа, че наследствените имоти са ѝ отнети, защото тя не го знаеше“, сподели той. В резултат на съвместните усилия на институциите, дамата е започнала да оттегля своите пълномощни, което е довело до „катарзис от нарушителите“.
Министърът е разпоредил и проверка на двамата нотариуси, участвали в заверките. За един от нотариусите в Казанлък ще бъде поискана глоба от Нотариалната камара в размер на 5000 лв.
Борба с имотната мафия и законодателни промени
В контекста на този и други подобни случаи, министър Георгиев призовава хората внимателно да четат какво подписват, особено при даване на пълномощни.
Той припомни, че преди няколко месеца Министерството е започнало активна борба с имотната мафия. Днес (2 юли 2025 г.) в правна комисия ще бъдат разгледани правила за затягане на режима на арбитражите.
За понеделник е насрочено съвещание с Нотариалната камара, като се подготвят и законодателни промени. Проучват се и всички световни практики, свързани със заверки, които се правят в болници, с цел въвеждане на по-строг режим за тях. Целта е да се предотвратят бъдещи злоупотреби и да се защитят уязвимите граждани от подобни престъпни схеми.