Заместник-председателят на „Има такъв народ“ (ИТН), председател на парламентарната група и на Комисията по култура, Тошко Йорданов, заяви в предаването „Лице в лице“ по БТВ, че няма намерение да подава оставка въпреки призивите, породени от вчерашното му изказване по адрес на младите лекари и техните искания за по-добро заплащане.
Припомняме, че във вторник, по време на заседание на здравната комисия, Йорданов направи дълго изказване, в което отправи множество критики към исканията на специализанти и студенти за по-добри условия. Той заяви: „Отидете в Италия, платете си, работете 5 години в някое село в Сицилия и се върнете щастливи тук. Ако си мислите, че в чужбина ви чакат всички с отворени обятия в лекарските среди, желая ви успех. Ако вие не работите тук, ще бъдем принудени да вкараме специалисти от други държави, които ще работят за 500 долара щастливи, колкото може да си позволи държавата.“
„Емоционално изказване, за което се извинявам“
Йорданов коментира ситуацията така: „Това, което стана вчера, реално то няма някакви негативни последици. Това не е решение, което да доведе до някакви негативни решения или последици. То беше едно изказване под формата на диалог, което беше прекалено емоционално, за което се извинявам. Не съм искал да обидя никой лекар. Аз не съм робот и това изказване беше като продължение на една предишна среща, в която обменихме мнения. Извинявам се поради емоционалността, ако съм наранил някой, но изобщо това не е била целта.“
Отказ от оставка и разяснения за „циничността“
На въпрос дали ще подаде оставка като председател на Комисията по култура и като депутат, той посочи: „Няма смисъл да ме питате, защото по тази логика за всяко различно от моето мнение трябва да искам някой да си подаде оставката. Не мисля, че в такива ситуации това е начинът. В изказването ми има мое мнение кое не е правилно, както и предложение какво да се направи. Извинявам се за тона си.“
Попитан дали не смята изказването си за цинично, зам.-председателят на ИТН отговори: „Кое беше цинично в казаното? Имаше извадени фрази. Започнахме от това, че искахме да помогнем, наясно сме, че заплатите в някои болници са под минимума. Дадох пример как специализантите в Италия ги изпращат в лечебно заведение съобразно успеха, който имат, сключват трудов договор. Това е нещо, което нашите специализанти отказват – те отказват да отидат например в Шумен или Разград. Затова казах, че ако са в Италия, ще ги изпратят в Сицилия или в някоя друга част на страната.“
Йорданов заключи, че в изявлението му „няма обида в езика, може би има в интонацията, която е прекалено експресивна“. Според него, „монотонното сухо политическо говорене много често не довежда до нищо“, а „говоренето в малко по-директен стил е по-разбираемо“. „Личното ми мнение е, че парламентът трябва да говори на разбираем език“, добави той.