27 C
Пловдив
четвъртък, юли 3, 2025

Пенсиите за юли – с нов размер и в две валути: Лев и евро

За първи път на 7 юли пенсионерите в България ще получат пенсиите си с отразено увеличение както в левове, така и в евро. Това съобщи в интервю за БНР бившият социален министър и дългогодишен експерт в пенсионната система Христина Христова.

По думите ѝ, всяко разпореждане за новия размер ще съдържа информация в двете валути. Целта е гражданите да свикнат с двойното обозначаване, което ще се прилага до края на 2025 г. като част от подготовката за въвеждането на еврото.

„Няма никаква опасност пенсиите да намалеят с преминаването към еврото. Увеличенията влизат в сила още този месец и ще се изплащат в левове до края на годината. От 7 януари 2026 г. пенсиите ще се превалутират автоматично по фиксирания курс“, увери Христова.

Тя даде и практичен съвет: пенсионерите, които разполагат с пари в брой, е добре да ги внесат в банка преди Нова година, тъй като сумите ще бъдат автоматично преобразувани в евро още в първите часове на 2026 г.

Какви са новите стойности?

  • Минималната пенсия от 630,50 лв. се увеличава с 8,6% – ръст, който важи и за всички останали пенсии, повишени с решение на Министерския съвет.

  • Социалната пенсия за старост се покачва от 307 лв. на 333 лв.

  • Максималната пенсия остава без промяна – 3400 лв., въпреки че таванът на осигурителния доход вече е 4130 лв.

„Това води до очевиден дисбаланс в системата – когато осигурителният доход расте, нормално е и таванът на пенсията да се вдигне. Липсата на такава синхронизация е проблем, който стои нерешен“, подчерта Христова.

Според нея, средната пенсия ще премине психологическата граница от 1000 лева. В същото време се увеличават и вдовишките добавки – те вече ще се изчисляват на база новия размер на пенсията на починалия съпруг, а 30% от нея ще се изплащат на преживелия партньор.


Евро – не проблем, а отражение на по-дълбоки слабости

Христова бе категорична, че евентуалните тревоги заради въвеждането на еврото са неоснователни. Истинските проблеми в пенсионната система са други – демографията и политическата нестабилност.

„Системата е под натиск. Имаме над 2 милиона пенсионери, а вносителите на осигуровки намаляват. Това е обективна криза, която се задълбочава от хаотичните решения на политиците. За кратък период имаше четири различни преизчисления, но без стабилен и справедлив принцип“, посочи тя.

Според Христова пенсията трябва да отразява личния принос на всеки човек към осигурителната система:
„Парите за пенсии не се „дават“ от някого – това са средствата, които всеки е внесъл през трудовия си живот.“

В заключение тя предупреди, че финансовата устойчивост на пенсионната система е на кръстопът:
„Половината средства за пенсии идват от държавния бюджет. А после част от тях се възстановяват от самите пенсионери – чрез данъци, най-вече ДДС. Това не е устойчив модел.“

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук