От 12 юли тази година всички автошколи в България ще бъдат задължени да използват GPS-базирано приложение за дигитално проследяване на провеждането на шофьорските курсове и изпити. Новата мярка беше обявена от вицепремиера и министър на транспорта Гроздан Караджов по време на заседание на парламентарната Комисия по транспорт.
Според Караджов, основната цел на въвеждането на софтуера е да се гарантира прозрачност и достоверност на придобитите знания и умения от курсистите. Той подчерта, че досега в обществото е съществувало недоверие относно реалното провеждане на часовете по кормуване.
„Бяхме изправени пред предизвикателството да направим такова приложение, което да не дава възможност часовете по теория да не се провеждат, а в същото време и кормуването да се случва реално“, обясни министърът. Приложението е било в тестов период през последните шест месеца и вече са отстранени всички технически пропуски, които биха позволили „надхитряване“ на системата. Караджов лично е проверил и се е убедил, че имитирането на кормуване е невъзможно.
Как работи системата?
Новото GPS приложение гарантира, че ако не е положен критичният минимум теоретични знания и не са проведени определени уроци, системата няма да позволи преминаване към практическия изпит (кормуване).
По време на шофирането, курсистът трябва да се подписва на екрана на устройството (смартфон или таблет). Системата измерва и записва:
- Скоростта на движение на автомобила
- Времетраенето на шофиране
- Изминатия маршрут
Приложението е проектирано така, че да генерира пълен набор от данни за преминати маневри и ситуации, включително десни и леви завои, нерегулирани кръстовища и такива със светофари. Всичко това се отчита електронно, осигурявайки цялостна картина на придобитите умения, които държавата изисква съгласно учебния план.
С въвеждането на тази система, всички етапи от обучението за шофьорска книжка ще минават през електронното приложение, осигурявайки по-голям контрол и надеждност.