Приходната част на държавния бюджет е нараснала с над 20 милиарда лева за последните три години, което логично обуславя и по-големи разходи. Това заяви изпълнителният директор на Националната агенция за приходите (НАП) Румен Спецов пред БНТ.
Значителен ръст на приходите и подобряваща се икономика
„Планът за приходите на НАП беше 27,4 милиарда лева. Три години по-късно той вече е 42 милиарда лева, а за 2025 г. е предвидено да достигне 50 милиарда“, обясни Спецов. Той подчерта, че въпреки забавянето при приемането на бюджета за тази година (едва през април) и стартирането на мерките за повишаване на приходите от май, НАП вече активно работи по изпълнението на тази амбициозна цел от юни.
По думите на Спецов, 2025 година е започнала с много висок старт, като резултатите от изпълнението на бюджета ще станат видими през второто полугодие. Той отбеляза значителен прираст в събирането на данъци по всички пера – ДДС, корпоративен данък и други. „Икономическата обстановка в България се подобрява – имаме ръст в осигуряването, което означава, че имаме все повече изсветляване по отношение на трудовите заплати и осигуровките“, допълни той.
Директорът на НАП смята, че е твърде рано да се говори за актуализация на бюджета, като реалистични цифри могат да се очакват около октомври.
Без притеснения за еврото и призив за информираност
Румен Спецов беше категоричен, че няма никакви притеснения относно приемането на еврото. Той увери, че въвеждането му няма да доведе до обезценяване на парите или загуба на спестявания. Според него страховете на хората са породени от недостатъчна информираност. Той посочи, че при положително решение на 8 юли, информационната кампания относно въвеждането на еврото ще се разгърне изцяло.
„НАП полага големи усилия, възложени са ни доста очаквания. По-скоро догодина би имало малки съмнения в първия месец, когато и двете валути са в обращение, но ако всичко се подреди информационно, мисля, че и там хората не биха имали проблеми“, прогнозира Спецов.
Спекулации с цените и важни препоръки за търговците
Относно данните за събираемостта на приходите, Румен Спецов категорично заяви, че няма манипулация. Той остро разкритикува търговците за необоснованото повишаване на цените.
„Нямаше никаква икономическа логика на 3 юни цената да е една в сравнение със 17 юни. В този период от време единственото, което се случи, е че на 4 юни излезе положителен конвергентен доклад. Търговците се възползваха от това и повишиха цените. Това за мен е спекула“, подчерта директорът на НАП.
Първото описване на цените е било на 3 юни, второто – на 17 юни, а последното – на 3 юли. Всички данни се предават към Комисията за защита на потребителите (КЗП) и Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), които работят по тях. Всички сигнали до НАП също се проверяват и се препращат към двата регулатора.
В тази връзка Румен Спецов посъветва всички търговци от 8 юли до 8 август да се свържат с фирмите, които им поддържат софтуера за касовите бонове. „Касовите бележки си остават задължителни, просто ще има промяна в начина на изписване на цените. След 8 август ще е задължително условието цената на касовите бележки да бъде изписана и в лева, и в евро“, разясни той.