40-градусова жега се очаква у нас днес. За цялата страна е обявено предупреждение за опасно време, а за повече от половината области в страната е въведен оранжев код. На фона на все по-високите температури община Стралджа и тази година е пред бедствено положение заради безводието. Водопроводната мрежа е безнадеждно остаряла, същевремемнно намалява и водата във водоизточниците. Чешмите са пресъхнали в 12 от общо 22-те населени места в общината, предава БНТ.
Докато местните хора чакат от чешмите им да потече вода, тя се изтича по улиците след като ВИК уж са отстранили авария.
„Това е някакъв кошмар, защото населението по селата вече е застаряващо, хората много трудно си набавят вода. Има аварии, при които водата изтича под земята и няма как да се намери тази авария навреме и хората стоят без вода, което за мен е престъпление, да хабим този основен ресурс“, заяви за БНТ Росица Тодорова, кмет на с. Люлин.
80-годишната Дона живее в село Люлин. Авариите са ежедневие от години. Тя, изглежда, е намерила решение на проблема. – пълни вода в бидони от кладенеца в двора на къщата си. Засега, но очаква скоро да пресъхне при такава жега.
„По 20 дни сме стояли миналата година без вода. Душ не мога да си пусна, това ми е банята. Донеса 4-5 бутилки и си наливам вода в пералнята. Как да работи иначе с това нещо“, казва тя.
В центъра на Люлин термометърът удари 38 градуса, а в 12 села хората са с тежък воден режим. Проблемът е стар като водопреносната мрежа, която на места е 80-годишна.
„Тръбите изгниват, започват чести аварии. Вече дори няма как да се ремонтират, защото е скоба до скоба. Трябва да се сменят цели участъци, а това е непосилно като разходи за ВиК-Стралджа и за Община Стралджа“, обясни Гроздан Иванов, зам.-кмет на община Стралджа.
В село Люлин нямат причини да се оплакват много. Имат чешма в центъра, от която все още тече вода.
„С една количка, имам ръчна. Ходя, взема си 5-6 бутилки по 10 литра и това е“, коментира Дона Михова, жител на с.Люлин.
Както и проблемът, решението е ясно – пълна подмяна на водопреносната мрежа. Необходими са 20 млн. лева само за град Стралджа.
„Веднага ви давам за справка, че капиталовата програма на община Стралджа е 1,8 млн. лв. Да кажем 10 години нищо не трябва да правим, за да подменим водопровода на Стралджа. Не трябва да правим улици, не трябва да сменяме улично осветление, не трябва да правим тротоари“, обясни Гроздан Иванов, зам.-кмет на община Стралджа.
Между проблема и решението е животът на хората, които отново ще пълнят бидони и бутилки, за да се изперат и изкъпят. А термометърът в близките дни се очаква да удари около 40. В Стралджа са готови да обявят бедствено положение – отново.