24 C
Пловдив
вторник, юли 8, 2025

Първо одобрено лечение за малария, създадено специално за бебета

За първи път бе одобрено лечение на малария, предназначено специално за бебета и много малки деца – съобщи BBC. Новият медикамент, разработен от фармацевтичната компания Novartis, е предназначен за деца с тегло под 4,5 кг и ще бъде достъпен в някои африкански страни още в следващите седмици.

Досега подобно специфично лекарство за новородени не съществуваше. Вместо това те са били лекувани с дози, предназначени за по-големи деца – практика, която крие сериозни рискове от предозиране, поради незрялата чернодробна функция и различната метаболитна способност на бебетата.

Почти 600 000 жертви годишно, повечето – деца

Маларията продължава да е сред водещите причини за детска смъртност. Само през 2023 г. болестта е отнела живота на приблизително 597 000 души, като близо три четвърти от тях са деца под петгодишна възраст. Най-засегнат е африканският континент.

Новото лекарство, наречено Coartem Baby (или Riamet Baby в някои страни), е резултат от съвместната работа на Novartis и швейцарската неправителствена организация Medicines for Malaria Venture (MMV). То е специално формулирано за най-малките пациенти – новородени и кърмачета, които досега не попадаха в обхвата на съществуващите терапии.

Лекарство със социална мисия

Главният изпълнителен директор на Novartis, Вас Нарасимхан, определи одобрението като значим момент в глобалната борба срещу маларията:

„Повече от 30 години работим за научни пробиви там, където нуждите са най-големи. С Coartem Baby гарантираме, че дори най-уязвимите – новородените – ще получат навременно и безопасно лечение.“

Лекарството ще бъде разпространявано основно с нестопанска цел, а осем африкански държави вече са участвали в клиничните му изпитвания и ще бъдат сред първите, които ще го приложат в практиката.

Признание от научната общност

Мартин Фичет, изпълнителен директор на MMV, подчерта, че това е ключова крачка към справянето с „лечебната пропаст“, която досега изключваше бебетата от ефективна терапия срещу малария.

Според д-р Марвел Браун от Университета в Хартфордшир, това одобрение представлява сериозен пробив в общественото здравеопазване, особено в контекста на високата детска смъртност в Субсахарска Африка:

„Най-малките пациенти, включително тези с наследствени заболявания като сърповидно-клетъчна анемия, са изключително уязвими. Осигуряването на безопасно и достъпно лечение за тях е въпрос не само на медицински напредък, но и на социална справедливост.“


pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук