Революционна ваксина срещу рак на гърдата успешно завърши първа фаза на клинични изпитвания, като над 75% от участничките демонстрираха силен имунен отговор. Тези изключително обнадеждаващи резултати подхранват надеждите, че ваксината може да изиграе ключова роля в изкореняването на болестта до 2030 г.
Ваксината, разработена съвместно от Anixa Biosciences и Cleveland Clinic, е специално насочена към протеина алфа-лакталбумин. Този млечен протеин е свързан с агресивния тройно негативен рак на гърдата, известен като най-смъртоносната форма на заболяването. Целта на ваксината е както да предотвратява, така и да подпомага лечението на този вид рак.
По време на първата фаза на изпитването, 35 жени, много от които диагностицирани с тройно негативен рак на гърдата или носители на генетичен риск, са получили ваксината. Кръвните изследвания показаха, че повече от 75% от тях са развили силен имунен отговор, индикиран от наличието на антитела върху белите им кръвни клетки. Този подобрен отговор има потенциала да помогне на имунната система да идентифицира и унищожава раковите клетки. Важно е да се отбележи, че страничните ефекти от ваксината са били ограничени само до леко дразнене на мястото на инжектиране.
Д-р Амит Кумар, главен изпълнителен директор на Anixa, определи откритията като „много вълнуващи“ в интервю за New York Post. „Това е съвсем нов механизъм и смятаме, че ако той проработи и успее да предотврати рака, тогава може би ще можем да елиминираме рака на гърдата като заболяване, точно както направихме с полиомиелита и различни други инфекциозни заболявания“, заяви Кумар пред изданието.
Бъдещи планове и предизвикателства
Втората фаза на изпитванията е планирана за следващата година. Тя ще включва по-голяма група участници и ще разшири обхвата на изследванията до допълнителни видове рак на гърдата, съобщава Нова.
За разлика от ваксините за инфекциозни заболявания, ваксините срещу рак се сблъскват с уникални предизвикателства. Ракът произхожда от собствените клетки на тялото, което затруднява имунната система да ги разграничава от здравите. В миналото опитите често са били насочени към протеини, които се намират както в раковите, така и в здравите тъкани, което понякога е водило до вредни имунни реакции.
Клетките на рака на гърдата често съдържат алфа-лакталбумин – протеин, който обикновено присъства в тялото само по време на бременност и кърмене. Тази уникална характеристика е в основата на настоящото изпитване. Идеята да се насочи към жени, които не планират да имат повече деца, е била предложена от учен от Cleveland Clinic още преди 20 години, което в крайна сметка доведе до разработването на тази ваксина.
Проучването е финансирано от Министерството на отбраната на САЩ, но бъдещият му напредък може да бъде засегнат от евентуални съкращения на бюджета. Изследователите планират да представят пълните резултати от първа фаза още тази година.