Днес, освен очакваното навлизане на по-студен фронт и леко захлаждане, метеоролозите предвиждат и потенциални бури и градушки. Прогнозирането на градушките обаче остава предизвикателство поради техния локален характер, свързан с мощни гръмотевични бури. Това коментира Иван Цоневски, метеоролог в Европейския център за средносрочни прогнози за времето, в предаването „Лице в лице“ по БТВ.
„Градушката е най-трудна за предсказване, защото тя е по-локално явление – свързана е с мощни гръмотевични бури. Най-лесно се прогнозира затоплянето – горещите вълни. Тъй като обхващат големи площи, виждат се отдалеч“, поясни Цоневски.
Според него, понижаването на температурите с няколко градуса не представлява аномалия, а е нормален студен атмосферен фронт. „Имали сме период с горещо време и изведнъж идва студен въздух от северозапад. И температурите могат да се понижат в рамките на минути с по 10-12 градуса, дори и с повече“, обясни метеорологът.
Цоневски обаче подчерта, че нарастващата честота и продължителност на горещите вълни вече е аномалияи е пряко свързана с глобалното затопляне. „В последно време виждаме, че има все повече горещи и продължителни вълни, което вече е аномалия и е свързано с глобалното затопляне“, категоричен е той.
По думите му, не трябва да има никакво съмнение, че глобалното затопляне е факт. Метеорологът допълни, че въпреки възможността за средносрочно предвиждане на някои екстремни явления (между 3 и 7 дни), понякога дори прогнозата за следващия ден може да бъде трудна за улавяне.