28 C
Пловдив
петък, юли 11, 2025

Тревожен ръст на лаймска болест и лайшманиоза в България: Проф. Ива Христова с подробности

В България се наблюдава ръст на случаите на лаймска болест спрямо същия период на миналата година. Особено притеснително е увеличението при лайшманиозата, като от началото на тази година регистрираните случаи са 16, при едва 3-4 случая годишно досега. Това алармира проф. д-р Ива Христова от Националния център по заразни и паразитни болести пред NOVA NEWS.

„В момента в подем са предаваните с кърлежи инфекции. Очакваме и тези, предавани с комари, като западнонилската треска, тъй като сега започва техният сезон,“ поясни тя.

Какво представлява лайшманиозата?

Лайшманиозата е заболяване, което се предава чрез кръвосмучещи насекоми, наречени папатаци. Борбата срещу комарите индиректно намалява и популацията на папатаците, но по неизвестни причини в момента те са във възход.

Заболяването има две основни форми:

  • Висцерална лайшманиоза: Тази форма се среща в България и засяга вътрешните органи. Протича с температура, но инкубационният период може да е много дълъг – седмици, дори месеци. Симптомите невинаги са ясни, но включват силно увеличаване на далака и черния дроб, както и намален брой левкоцити, еритроцити и тромбоцити при кръвни изследвания. Наблюдава се и загуба на тегло. Лечението е ефективно с антипаразитни препарати, но проф. Христова изрази загриженост относно наличността на тези медикаменти в болниците у нас.
  • Кожна лайшманиоза: Всички случаи на тази форма в България през последните десетилетия са „вносни“, т.е. заразата е придобита извън страната.

Какво представлява лаймската болест?

Лаймската болест е инфекциозно заболяване, предавано чрез ухапвания от кърлежи и причинявано от бактерията Borrelia burgdorferi. При нея обикновено няма повишаване на температурата. Основният симптом е нарастващо зачервяване на мястото на ухапването.

Професор Христова уточни, че Марсилската треска е друго бактериално заболяване, предавано от кърлежи, но то протича с висока температура и инкубационен период около седмица до максимум 10 дни.

Какво да правим при ухапване от кърлеж в градски условия?

При ухапване от кърлеж е важно да действате бързо и правилно:

  • Ако имате опит и подходящи средства (пинсета, дезинфектант), може внимателно да го извадите сами. Дърпайте бавно, без да стискате тялото на кърлежа, за да избегнете изливане на заразен секрет.
  • Много важно: Не използвайте мазнини, спирт, сапуни или други вещества за „задушаване“ на кърлежа, тъй като това може да го накара да отдели повече патогени.
  • Ако се притеснявате или не сте сигурни, незабавно потърсете медицинска помощ.
  • Следете внимателно мястото на ухапването за зачервяване, обрив или подуване, които може да се появят от 3 до 14 дни след инцидента. При такива симптоми веднага потърсете лекар.
pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук