България за първи път получи кредитен рейтинг от високия инвестиционен клас, след като международната агенция Scope Ratings повиши дългосрочния рейтинг на страната от ‘BBB+’ на ‘A-‘ както в местна, така и в чуждестранна валута. Перспективата пред новата оценка е стабилна, съобщиха от Министерството на финансите.
Според Scope Ratings, очакваното присъединяване на България към еврозоната ще засили кредитния профил на страната. Основните ползи ще дойдат от елиминирането на валутния риск, повишената гъвкавост на паричната политика и по-лесния достъп до капиталовите пазари на еврозоната. Допълнително, страната ще получи достъп до инструментите на Европейската централна банка (ЕЦБ) и до Европейския стабилизационен механизъм, което ще укрепи финансовата стабилност и ще понижи разходите за финансиране както за държавата, така и за бизнеса.
Scope Ratings прогнозира, че българската икономика ще запази устойчив растеж, подкрепена от членството в еврозоната и продължаващия достъп до европейски фондове. Според анализите на агенцията, брутният вътрешен продукт (БВП) на България ще нарасне с 2.8% през 2024 г., с 2.6% през 2025 г. и с 2.9% през 2026 г. в реално изражение.
Агенцията очаква, че в средносрочен план членството в еврозоната ще привлече повече преки чуждестранни инвестиции и ще засили търговската интеграция с останалите страни от валутния съюз, което допълнително ще подобри макроикономическата перспектива на страната.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира новината, подчертавайки, че това е първият път, когато България получава рейтинг от високия инвестиционен клас. Той посочи, че Scope Ratings е третата международна агенция след Standard & Poor’s и Fitch Ratings, която дава положителна перспектива за страната.
„Държавата е стабилна и с възходящ хоризонт – това показват обективните международни оценки“, заяви Борисов. По думите му, повишението на рейтинга е ясен сигнал към инвеститорите и допълнителна подкрепа за българската икономика в контекста на предстоящото членство в еврозоната.
Новият рейтинг се очаква да повиши доверието на международните пазари към България, да улесни външното финансиране и да допринесе за намаляване на разходите по заемите както за държавата, така и за частния сектор – фактори, които ще подкрепят икономическия растеж и инвестициите в страната.