Нова мярка за безплатни антибиотици за деца до 7-годишна възраст вече е в сила в България. Инициативата предвижда Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) да покрива цената на два конкретни препарата с активна съставка азитромицин, ако те бъдат изписани от лекар. С тези медикаменти се лекуват общо 26 инфекции, предимно остри респираторни заболявания. Към края на миналата година в България е имало 464 000 деца под 7 години.
За родители като Нина Македонска, която през лятото посещава педиатър с тригодишния си син Филип, разходите за лекарства представляват немалка част от семейния бюджет, достигайки приблизително 70-80 лева. Именно в подкрепа на такива семейства здравните власти отпуснаха тези два безплатни антибиотика.
Ограничена употреба и бариери пред по-широк достъп
Въпреки новата мярка, Нина споделя, че досега лекарствата не са били изписвани на сина ѝ и тя не е запозната с тях. Педиатърът д-р Захаринка Гочева потвърждава това пред Нова ТВ, като обяснява, че не е имало запитвания от родители за тези конкретни антибиотици.
„Никой не ме е питал досега, вероятно защото децата са здрави, няма интерес. Като цяло тези антибиотици са от група за горни дихателни пътища и не се изписват чак толкова често,“ обяснява д-р Гочева.
Фармацевтите също потвърждават, че употребата на тези медикаменти е сравнително рядка. Николай Костов допълва, че за да станат безплатни по-популярните и често изписвани антибиотици, фирмите-доставчици трябва да заявят желание и да договорят условията с НЗОК.
„Държавата е предложила условия, отделила е някакви пари, но има пречки пред това тези лекарства да влязат. Тази методика е много рестриктивна и отблъсква притежателите на разрешение за употреба,“ обяснява Костов, посочвайки основните бариери пред разширяването на списъка с безплатни медикаменти.