26.3 C
Пловдив
вторник, юли 15, 2025

Водна криза в България: Забрани за ползване и призиви за адекватна политика

Безводието се превръща във все по-сериозен проблем в редица региони на България, което налага спешни мерки за пестене на вода. Местните власти въвеждат забрани за ползване на питейна вода за небитови нужди като поливане, миене на автомобили и балкони.

Симеоновград и Ясеновец: Хронични проблеми с водоснабдяването

В Община Симеоновград например, където проблемът с водата е от години заради замърсяване с манган и чести спирания, наскоро беше издадена такава забрана. Жителите на околните села споделят, че често остават без вода.

„С всеки изминал ден нивото на река Марица спада. Това означава, че спада и нивото на кладенците, от които се водоснабдява градът. Това налага икономия, ако не искаме да има воден режим. Апелът на ръководството на общината към гражданите е да пестят водата“, заяви Живко Чакъров, заместник-кмет на Симеоновград.

С хронично безводие се бори и разградското село Ясеновец. През лятото във високите части на селото водата напълно изчезва за по-голямата част от денонощието. Местните жители разказват, че са принудени да пускат перални и да пълнят туби след полунощ, когато водоснабдяването се възстановява.

Кметът на Ясеновец, Рейхан Хюсеин, признава: „Проблемът не е само с каптажа, водата е оскъдна вече на национално ниво. Но закъсняваме и с ремонтите на водоснабдяването. 70% от водата се губи по трасето„. Той се надява до следващата година да започнат ремонти и модернизация на системата.

Лошо управление и климатични промени

Експертите са категорични, че освен климатичните промени, лошото управление на водния сектор в България е основна причина за кризата.

Димитър Куманов, член на УС на сдружение „Балканка“, отбелязва: „Безспорно има климатични промени, не че такива суши не е имало и преди сто години. Но по-големият проблем през последните години е безкрайно лошото управление на водите у нас“. Според него твърде много държавни органи отговарят за водите, което води до неефективност: „Много баби – хилаво дете“. Куманов предлага управлението на водите да премине към един държавен орган или агенция към Министерския съвет, а дори и към специализирано министерство.

Язовири и прогнози

По отношение на язовирите, Куманов дава примери: язовир „Искър“ е пълен и осигурява вода за София за три години, дори и без нови валежи. Язовир „Среченска бара“, снабдяващ Враца и Монтана, също е почти пълен. За Черноморието, макар язовир „Камчия“ (за Бургас и Варна) да е по-малко пълен, има добри новини: пусната е пречиствателна станция на язовир „Ясна поляна“ (за част от Бургаско), а за Варна се обмисля използването на Девненските извори с голям дебит.

Въпреки тези локални добри новини, Георги Стефанов, координатор „Климат и енергия“ – WWF, алармира: „Лошото управление на водния сектор е една от основните причини за това, че към момента 200 000 души нямат вода„. Той припомня, че миналата година броят на хората без вода през лятото е достигнал 400 000, а прогнозата за тази година е над половин милион да усетят безводие, ако не завали веднага, пише NOVA.

Стефанов посочва и климатичните промени като фактор: „40-50 дни почти не е валяло. Това е проблемът с климатичните промени. Последните 30 години има 50% по-малко валежи спрямо 30-годишния период преди това. Тези валежи се концентрират в кратки периоди – тази пролет един месец валя много, но после не вали“. Той е убеден, че на ниво събиране на вода България има достатъчно ресурси, но проблемът идва с течове, загуби, кражби и лошо управление.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук