Върховният касационен съд (ВКС) временно отстрани частния съдебен изпълнител (ЧСИ) Галин Костов от София. Решението на върховните магистрати уважи искането на министъра на правосъдието Георги Георгиев, който настояваше за премахването на ЧСИ-то след поредица от брутални имотни измами, разкрити преди месеци. Един от знаковите случаи беше с апартамента на 89-годишната Янка Ушколова.
Министър Георгиев обяви война на имотната мафия и нареди на Инспектората към Министерството на правосъдието да започне проверки срещу Галин Костов. Причината бе работата му по дела на фирмите „Билд Комфорт 18″ и „Френело Транспорт“, насочени срещу възрастни граждани. Тези хора били осъдени от неоткриваем арбитражен съд за неизпълнение на предварителни договори за продажба на имоти, включително случая с Янка Ушколова.
След проверката през април министър Георгиев настоя за временно отстраняване на Костов, едногодишно лишаване от право да упражнява професията и глоби в общ размер на 50 000 лв.
На 3 юни 2025 г. обаче Дисциплинарната комисия (ДК) на Камарата на частните съдебни изпълнители (КЧСИ) отхвърли искането на министъра. В отговор, Георгиев атакува отказа пред ВКС, който вчера призна искането му за основателно.
ВКС обори аргументите на ДК, че искането на министъра не е подкрепено с доказателства и че заседанието е било закрито без присъствието на страните. Върховният съд посочи осем конкретни нарушения, извършени от ЧСИ Галин Костов:
- Неправомерно начисляване на адвокатско възнаграждение от 75 000 лв. в тежест на длъжниците, без приложен договор с адвокат и без доказателства за плащане.
- Нарушение на Закона за частните съдебни изпълнители чрез включване на това адвокатско възнаграждение по делото.
- Липса на подпис от ЧСИ върху приложените по делото сметки.
- Приемане и начисляване на адвокатско възнаграждение от 75 000 лв. без основание, тъй като за такъв размер е задължително плащане по банков път и представяне на платежно нареждане/бордеро.
- Незпращане на уведомление до НАП за започнатото принудително изпълнение.
- Неадминистриране на три жалби, подадени до Софийски градски съд чрез ЧСИ.
- Липса на постоянен контрол върху действията на помощника си.
- Забавяне с над 40 дни в администрирането на трите жалби, подадени от длъжника до СГС.