35 C
Пловдив
сряда, юли 16, 2025

Областният управител на Пловдив издаде официална забрана

Заради усложнената епизоотична обстановка в Пловдивска област, пашата, транспортирането и търговията на дребни преживни животни се забраняват за срок от три седмици. Това съобщи д-р Чавдар Чавдаров, директор на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) – Пловдив, по време на заседание на Областната епизоотична комисия. Заседанието се проведе днес под председателството на заместник областния управител на Пловдив, Нурджан Караджова.

В срещата участваха заместник-директорът на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) д-р Валентин Атанасов, както и представители на отговорните институции и общините.

Тревожна статистика и засегнати райони

По данни на д-р Чавдаров до момента в областта са констатирани 28 огнища на шарка по овцете и козите. От тях 11 вече са ликвидирани, а още 7 са в процес на обработка. Най-тежка е обстановката в общините „Марица“ и Първомай. Усложнено е положението и в общините Раковски, „Родопи“, Садово, Асеновград и Пловдив.

„Ситуацията е тревожна и затова със заповед на изпълнителния директор на БАБХ се предприемат и посочените допълнителни мерки“, обясни д-р Атанасов. Той подчерта, че шарката по овцете и козите е силно заразно вирусно заболяване, което се предава основно чрез директен контакт между болни и здрави животни, както и чрез заразени фуражи, оборудване и превозни средства. „Необходимо е всички институции и местната власт да работим заедно, за да се справим и да ограничим разпространението на заболяването“, призова д-р Атанасов.

Изключения и мерки за биосигурност

Изключения от забраната се допускат единствено за животни, предназначени за незабавно клане или за такива, които преминават транзитно, при наличие на разрешение от ОДБХ и след проведен клиничен преглед от официален ветеринарен лекар. Същият режим е въведен и за транспортирането на мъжки разплодни животни.

Д-р Атанасов призова животновъдите да поддържат високо ниво на биосигурност във фермите. Това включва създаване на дезинфекционни площадки, използване на предпазно облекло за посетителите, поставяне под карантина на новозакупените животни, както и ограничаване на контактите между различни стада.

Институционални действия и информация за обществото

В заседанието участваха представители на всички общини, които докладваха за взетите решения и мерки от Общинските епизоотични комисии. По техни данни, всички собственици на големи ферми, както и на малките стопанства, са информирани за опасността от шарка, нейните симптоми, превантивните мерки и необходимите действия при констатиране на болни животни.

От ОДМВР съобщиха, че във връзка с разпореждането на БАБХ и решенията на Областната комисия, полицията стриктно ще следи за нерегламентирано движение на животни.

Важно е да се отбележи, че заболяването не представлява опасност за хората, увери д-р Милена Панайотова, директор на Дирекция „Надзор на заразните болести“ в РЗИ-Пловдив.

Заместник областният управител Нурджан Караджова заяви след заседанието: „Продължаваме да следим ежечасно епизоотичната обстановка, да координираме усилията на институциите и общините. Ако се налага, със заповед на областния управител ще бъде свикан и Областен щаб.“

При съмнение за заболяване, нерегламентирано движение на животни или други нередности, компетентните органи следва да бъдат незабавно уведомявани. Сигнали се приемат денонощно на телефон 0700 122 99.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук