Парадокс в няколко изречения – първо я създадоха, сега искат да я закрият. Комисията за противодействие на корупцията (КПК), доскоро наричана „ключов реформаторски орган“, вече е „инструмент за политическа разправа“, според думите на един от създателите ѝ – Атанас Атанасов, съпредседател на „Демократична България“ и депутат от ПП-ДБ.
„Ще предприемем действия да бъде закрита Комисията“, заяви Атанасов пред журналисти в парламента, обвинявайки институцията, че работи според политическата конюнктура и служи за натиск над опозицията.
Така КПК, създадена с фанфари от същите партии, които днес искат разтурянето ѝ, вече е обявена за вредна. Според Атанасов, през 2024 г. – три специални разузнавателни средства (СРС), а през 2025 г. комисията се е активизирала до степен, че е заприличала на репресивен апарат в услуга на властта.
Съдебна власт по поръчка?
Атанас Славов, също от ПП-ДБ и бивш правосъден министър, отиде още по-далеч:
„Орган, който може сам да си избира подсъдността, не е борец срещу корупцията, а маша за политическа разправа“, подчерта той. Според него КПК дублира функциите на прокуратурата, без нужната отчетност и баланс, и е изпразнена от законови гаранции за независимост.
Славов припомни, че още от 45-ото Народно събрание неговата политическа сила настоява антикорупционният орган да се занимава единствено с конфликта на интереси и деклариране на имущество. Вместо това, структурата била превърната в „инструмент на силовото задкулисие“.
Мирчев: КПК е бухалка в ръцете на Пеевски
Най-безцеремонната диагноза дойде от Ивайло Мирчев:
„Комисията се е превърнала в по-дългата дясна ръка на Делян Пеевски.“
„Удря избрани кметове и народни представители, най-често от нашата формация – ПП-ДБ“, добави той.