България ще има възможност за спешна медицинска помощ по въздух и през нощта от края на септември. Това съобщи вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов. Базата на първия специализиран хеликоптер ще бъде на летището в София.
Министър Караджов обясни, че през следващите два месеца ще се проведе обучението на дежурните екипи, отговорни за нощното летене. След като придобият необходимите сертификати за оказване на медицинска помощ по въздух в тъмната част на деня, те ще могат да излитат от базата си. „Надявам се, че ще ги издържат. Трябва да покрият определени изисквания, определени умения… тоест, излитането и кацането през нощта изискват коренно различни вектори…“, посочи той. Караджов допълни, че за щастие летището в София разполага със съгласувани вектори, което улеснява процеса.
Графикът за стартиране на операцията е съгласуван с „Гражданска и въздухоплавателна администрация“ (ГВА) и управителя на „Хелимед сървисиз“. По думите на министъра, с една въздушна линейка от София ще се покрие голяма част от територията на страната, като в бъдеще се предвижда такава да има и на още едно място. „Няма нужда всичките шест да бъдат екипирани с такава способност“, уточни той.
За да се осигури безопасността на нощните полети, ще бъдат подготвени и летателните площадки на всички избрани болници. Те трябва да отговарят на строги изисквания от страна на ГВА, като най-важното е подходящата осветеност, която да позволи безопасно приземяване на хеликоптера. От името на ГВА вече са изпратени необходимите писма до здравния министър, който от своя страна ще уведоми болниците, пише БНР.