Инвазивен кактус от рода Опунция беше открит в диво състояние край врачанското село Игнатица. Находището е локализирано от експерти на Регионалната инспекция по околна среда и водите (РИОСВ) – Враца, след сигнал от турист, разхождал се в района на вече необитаема махала над селото.
Макар че у нас Opuntia humifusa, по-известен като обикновен кактус, често се отглежда в домашни градини или в контролирана среда като декоративно растение, в природата той се превръща в агресивен нашественик. Поради високата си устойчивост и способност за бързо размножаване, кактусът представлява сериозна заплаха за местните растителни видове.
„Растението е изключително инвазивно. Може да повлияе негативно на развитието на българската флора, защото се разпространява много бързо и измества местните видове“, обяснява Петя Петрова, главен експерт в РИОСВ – Враца. По думите ѝ Опунцията е в списъка на десетте най-инвазивни растителни вида в България.
Кактусът произхожда от Северна Америка и е пренесен в страната ни преди около век с декоративна цел. „Хората го възприемат като нещо екзотично и интересно, отглеждат го в дворове и градини. Но когато попадне в природата чрез растителни отпадъци, започва да завзема местообитанията на местните видове“, посочва още Петрова.
Експертите предупреждават, че Опунцията се отличава с изключителна издръжливост – оцелява при суша, издържа на огън и дори на студ до минус 30 градуса. Размножава се лесно – дори откъснат фрагмент може да се вкорени. Шиповете ѝ се закачат за козината на преминаващи животни като кучета, лисици или вълци, а също така и за перата на птици, което подпомага разпространението ѝ на големи разстояния.
„Проблемът не е само екологичен, а и икономически. Кактусът завзема пасища и терени, използвани за туризъм. Когато се разрасне в близост до пътеки, те стават непроходими“, алармират от екоинспекцията.
Находището край Игнатица е първото регистрирано в Северозападна България. Кметът на селото Иво Христов споделя, че откриването му е било случайно: „Два дни го търсех. Оказа се много бодлив – опитах да изскубя едно кактусче, но и втори ден не мога да си изчистя ръцете от бодлите.“
Според експертите единственият ефективен начин за унищожаване на растението е загробване на дълбочина поне един метър. Механизираното почистване не е препоръчително, тъй като раздробяването на растението води до още по-бързото му разпространение.
„В случая трябва да се действа ръчно, с изключително внимание. Ако не ограничим разпространението сега, след време може да се окаже почти невъзможно да се справим с него“, подчерта Петя Петрова.