В ефира на БНТ Главният комисар Николай Николов, бивш директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ и настоящ съветник на министъра на вътрешните работи, коментира сериозната ситуация с множеството пожари, обхванали страната през последните дни.
„През изминалото денонощие са загасени 205 пожара“, заяви Николов. „Акцент продължава да бъде Община Струмяни, където очакваме всеки момент да се включи хеликоптер, за да подкрепи усилията ни от източната част, посока Пирин. Надяваме се днес да успеем да овладеем и загасим огъня там. Хората полагат сериозни усилия и е важно да продължат с този ентусиазъм.“
По отношение на други големи пожари, Николов посочи: „Другият пожар, който продължава вече доста дни, е в Рила. Там вече не мога да го нарека пожар, но все още има тлеещи огнища и трябва да го наблюдаваме. Всичко останало е под контрол.“
Главният комисар засегна и специфичните пожари във Свети Влас и Средец. „Изгоряха много коли, отново на нерегламентиран паркинг. Обикновено паркингите се изграждат по начин, който да предотвратява разпространението на огъня от една кола към другите“, обясни той. „Пожарът в Средец беше изключително притеснителен. Градът беше застрашен не толкова от огъня, колкото от дима. Поздравления за областната управа – те предупредиха хората, взеха мерки и ги изведоха от застрашената зона, за да няма опасност за тях.“
Изпращане на екипи и ролята на доброволците
На въпрос дали се изпращат противопожарни екипи от други области или се разчита на местни доброволци, Николов уточни: „Практиката е такава, че при сериозен пожар, т.е. бедствена ситуация, има предварително разработени планове, които позволяват дори от София да бъдат изпратени коли до Благоевград. Решението за разпределяне на над 400 автомобила на територията на страната е в ръцете на директор Джартов. Негова отговорност обаче е, изпращайки всички сили към определено място, да помисли и за столицата – не може да извади всички коли от София.“
Относно доброволците, той заяви: „Нашите колеги на място преценяват дали е необходимо да има доброволци. Взаимодействието с тези, които са създадени по Закона за защита при бедствия – над 3000 души, които са преминали обучение, екипирани са и знаят какво да правят – е уредено.“
Нужда от собствена авиация за пожарната
Николов подчерта и спешната нужда от собствени хеликоптери за пожарните служби. „В момента категорично разчитаме на военните. Не си спомням през последните години да сме имали четири хеликоптера в готовност. Чудесно е това и благодаря на българската армия за високата готовност и подкрепата“, каза той.
„Убеден съм, че е крайно време много сериозно да помислим как да изградим авиационно звено към пожарната. Трябва да отбележим, че колегите от българската армия имат други задачи, а тази е помощна. За България са необходими и самолети, които могат да носят по-голямо количество вода и са изключително ефективни при полски, горски и низови пожари. Нашите пожарникари познават тази практика, работили са заедно с колеги от Испания и Франция. Трябва да седнем и да поработим върху тази идея, да убедим политиците, че е важно за България да разполага с такъв капацитет, за да опазим нашите гори.“