Гръцките власти арестуваха шестима работници от най-голямото пристанище в Пирея по подозрение за участие в организирана група за трафик на кокаин. Наркотиците са били скрити в контейнери, пристигащи от Латинска Америка, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.
Това е третото разследване от 2023 г. насам, което води до арести на пристанищни служители по обвинения, свързани с наркотрафик.
Заподозрените, служители на частна компания за товарни операции в пристанището, бяха задържани в понеделник. В петък те отговаряха по обвинения, включително за участие в международна престъпна организация поне от 2024 г. насам, според полицейски източници. Всички те отричат да са извършили престъпление.
По данни на гръцката полиция, кокаинът е бил скрит в хладилни контейнери, натоварени с банани, изпратени от Еквадор. Разследването, разкрило тактиките на бандата и включващо наблюдение на комуникациите им, е започнато след сигнал от Американската администрация за борба с наркотиците (DEA).
Според полицията, престъпната група, водена от албанска банда, е използвала достъпа на работниците до пристанищните съоръжения и познанията им за процедурите по товарене и разтоварване на товари. Предполагаемите членове на бандата са били натоварени със задачата да локализират корабите и да извлекат пакетите с кокаин от контейнерите. Един от арестуваните е поддържал връзка с купувачите на наркотици в Албания. По време на операцията са конфискувани и три пистолета и боеприпаси.
Адвокатът на защитата Никос Алетрас заяви пред Ройтерс, че първоначалното разследване е било „прибързано“ и обвиненията са били утежнени. Седем заподозрени са се явили пред прокурор в петък, за да отговорят на обвиненията. Шестима от тях са били задържани до съдебен процес, а седмият е освободен.
Ройтерс отбелязва, че производството на кокаин в Южна Америка се е увеличило през последното десетилетие, превръщайки Европа в основен потребител и транзитен пункт за наркотика, благодарение на трафикантите. Европейските страни конфискуват рекордни количества кокаин годишно от 2017 г. насам.