Регионалният министър Иван Иванов заяви в предаването „Защо, г-н министър“ по bTV, че правителството ще предприеме всички необходими действия за обезщетяване на десетките изгорели домове в страната. Той подчерта, че най-важно в момента е овладяването и потушаването на пожарите, за да може да започне възстановяването на засегнатите райони. „Държавата ще бъде ангажирана, както винаги е била в тези ситуации,“ увери министър Иванов.
Човешкият фактор – основна причина за пожарите
С тревога Иванов отбеляза, че голяма част, ако не и всички пожари, са причинени от човешка ръка. „Това е най-лошото, защото палейки огън на открито умишлено или по небрежност, никой не си дава сметка какви са последствията,“ добави той.
Единство в криза: Не е време за политическо говорене
Министърът е категоричен, че в момента не е време за политическо говорене. Той подчерта, че държавата действа адекватно, изпращайки техника и жива сила на място, а получената помощ от съседни страни е доказателство за предприетите мерки. „Подобно говорене в такава ситуация мисля, че не е продуктивно. По-скоро всички трябва да бъдем съпричастни към трагедията на хората и да се мисли какви действия да се извършат, за да не се повтаря това,“ призова регионалният министър.
Политическият пейзаж: Мнозинство и бъдещето на кабинета
Иванов коментира и изказването на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов относно липсата на парламентарно мнозинство за правителството. „След оттеглянето на АПС, ние останахме правителство на малцинството и единствените, които по някакъв начин подават рамо на това правителство, са партията на г-н Пеевски. Действително, ако г-н Борисов счита, че те вече не подкрепят това управление, това означава риск за целия кабинет,“ поясни той. Министърът изрази надежда, че няма да се стигне до връщане към предишни коалиционни модели, посочвайки като пример „прегръдките“ между колегите от ПП и ДПС.
Бъдещето на КПКОНПИ и еврофондовете
По отношение на Комисията за противодействие на корупцията (КПКОНПИ), Иванов заяви, че „БСП-Обединена левица“ няма официална позиция за нейното закриване. Той подчерта, че темата не е била обсъждана на Националния съвет на партията. „Основният мотив е, защото тя е свързана със средства, които трябва да дойдат в България. Ако има начин тази комисия да отпадне от условията за изпълнение на реформи, темата може да бъде отворена. Но към днешна дата като член на този кабинет не бих се съгласил да загубим 5 милиарда лева заради закриването на комисията. Като участници в това управление, трите партии към днешна дата никой не е поставил официално въпроса дали да се закрие,“ категоричен бе Иванов.
Безопасност по пътищата: Изпълнени мерки и санкции
Регионалният министър съобщи, че са изпълнени 28 от общо 36 участъка с концентрация на ПТП (пътнотранспортни произшествия). Той е убеден, че останалите 8 участъка ще бъдат обезопасени до 15 август, като за целта е хвърлен целия човешки ресурс и техника. Мерките включват смяна на асфалтова настилка, маркировка, знаци, ограничителни системи и намаляване на скоростта.
Иванов също така информира, че сроковете за ремонт на пътя Телиш – Радомирци, където загина 12-годишната Сияна, са ускорени. Издадено е разрешително за строеж и се подготвя документация за избор на изпълнител, като началото на ремонта се очаква през есента. Министърът обеща никакви компромиси с некачествено ремонтиране и почистване на пътищата, като ще бъдат наложени най-тежки санкции на изпълнителите.
Тол системата и приходите за пътна мрежа
От юни насам към МВР са подадени 385 нарушения, заснети с тол камерите. Иванов посочи примери като движение в аварийна лента или излизане през люкове и прозорци на автомобили, подчертавайки, че „единственият начин [недисциплинираните шофьори] да бъдат жестоко санкционирани“.
По отношение на приходите от тол системата, министърът заяви, че към днешна дата са събрани над 485 млн. лв. от тол такси (над 10% ръст спрямо миналата година). Заедно с приходите от винетки, които са около 169 млн. лв., очакванията са до края на годината да бъде достигнат и дори надминат един милиард лева от тол системата. Тези средства се насочват към поддръжка, ремонт и строителство на републиканската пътна мрежа.
Проблемът с безводието
Иван Иванов информира, че към днешна дата 10 града и 183 села са с нарушено водоподаване, засягайки около 162 000 души. Той е разпоредил проверки във всички тези населени места. В следващите 2-3 години ще бъдат инвестирани около 2 милиарда лева от държавата и ЕС за решаване на проблема, но министърът предупреди, че няма „инженерен способ“, който да осигури бързо решение в рамките на дни или месеци. Проблемите с водопровода в Шумен се дължат на спукване на заварка, като ремонтът е поет от изпълнителя.