Работодателските организации подкрепят предложението на Светла Несторова, председател на Управителния съвет на ПОК „Доверие“, държавата да въведе данъчни стимули за компаниите, които внасят средства за допълнителна (трета) пенсия на своите служители.
„Държавата трябва да насърчи работодателите да правят осигурителни вноски в доброволни пенсионни фондове. Данъчните облекчения са ключов механизъм за това. В България обаче те не са променяни от 20 години“, заяви Несторова при представянето на анализ за пенсионната система пред Икономическия и социален съвет.
Тя даде пример с ваучерите за храна, при които държавата позволява до 200 лв. на месец без данъци и осигуровки. „Ако облекчението за храна е 200 лв., поне толкова би трябвало да важи и за вноски в доброволен пенсионен фонд. Именно третият стълб може да осигури средства за достойна пенсия“, подчерта Несторова.
Подкрепа от работодателските организации
Мария Минчева от Българската стопанска камара (БСК) и председател на надзорния съвет на Националния осигурителен институт също застана зад идеята:
„Първият стълб ще остане основен, но вторият и третият трябва да бъдат укрепени. Подкрепяме всяко усилие, което активизира работодателите и служителите да инвестират в третия стълб на системата – доброволното пенсионно осигуряване.“
Минчева настоява още държавата да предприеме реални стъпки за осигуряване върху пълния размер на трудовите възнаграждения. Според нея сегашното облекчение от 60 лева за доброволно осигуряване е крайно недостатъчно, а работодателите настояват то да бъде удвоено – до 120 лв.
Подкрепа дойде и от Асоциацията на индустриалния капитал. Изпълнителният директор Добрин Иванов изтъкна, че застаряването на населението и намаляването на работната сила подкопават солидарната пенсионна система.
„Капиталовите схеми са единственият устойчив начин да се осигури адекватен доход след пенсия“, каза Иванов.
Диалог с Фискалния съвет
Председателката на Асоциацията на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване Евелина Милтенова потърси сътрудничество и с Фискалния съвет. При среща с новоизбраните му членове проф. Богомил Манов и доц. Атанас Атанасов е постигнато съгласие за съвместна работа в посока по-добро представяне на капиталовите пенсионни модели и повишаване на финансовата грамотност на гражданите.
Натиск от демографията
Според последния доклад на НОИ, в момента 100 работещи издържат 70 пенсионери. Очакванията са след 20–30 години съотношението да се влоши дотолкова, че един работещ да осигурява доходите на един пенсионер. Това създава сериозен дефицит в бюджета и увеличава зависимостта от държавна подкрепа.
Капиталовите пенсии – втори и трети стълб – са лични и натрупвани с години, и точно те могат да облекчат натиска върху солидарната система.
Какъв е примерът с ваучерите за храна?
Според изчисления на Edenred, ваучерите за храна могат да спестят на работодателя и служителя общо до 1278 лева годишно от данъци и осигуровки. Това е така, защото суми до 200 лева месечно са освободени от налози. При стандартно облагане би трябвало да се начислят 33.40% осигуровки и 10% ДОД.
Разбира се, този механизъм не може да се приложи директно за пенсионните вноски, които представляват реално осигуряване, а не трансформирани данъци. Но според участниците в дискусията, е възможно да се намери ефективен и приемлив модел, който да съчетава интересите на държавата, бизнеса и работещите.
„Капиталовите пенсии са единственото смислено решение. Време е да поправим грешките и да дадем шанс на системата да работи ефективно“, заключи Светла Несторова.
Според нея първата стъпка е да се отворят нови възможности за инвестиране на средствата на осигурените лица. В момента, отбеляза тя, огромна част от тези пари стоят в държавни ценни книжа и носят минимална доходност – модел, който не отговаря на целта за адекватна заместваща пенсия.