Изчезването на уважаван монах от будистки храм в централната част на Банкок разкри секс скандал, който разтърси Тайланд и повдигна въпроси за парите и властта, с които разполагат монасите в страната, предаде Гардиън. Разследванията за местонахождението на висшия монах Фра Теп Вачирапамок доведоха до разкритие за предполагаеми интимни връзки между няколко висши духовници и жена, която според полицията ги е изнудвала в замяна на мълчание.
При претърсване на дома на жената, Вилаван Емсават, полицията откри мобилни телефони с десетки хиляди компрометиращи снимки и видеа на изчезналия монах и други висши будистки фигури. Финансовата ѝ активност също показала връзки с множество храмове. Според полицейския говорител Джарункиат Панкаев данните от конфискувания ѝ телефон съдържат видеоклипове и чатове в приложението Line с участието на няколко монаси.
Фра Теп Вачирапамок все още не е открит, а обвинения за неговото изчезване не са повдигнати. Междувременно Вилаван беше арестувана и обвинена в изнудване, пране на пари и получаване на откраднати стоки. Тя не е коментирала обвиненията, нито е ясно дали има адвокат. В интервю за тайландски медии Вилаван признава за връзки с двама монаси и религиозен преподавател, както и че е получила луксозни подаръци, включително луксозен автомобил и милиони тайландски бати чрез банкови преводи и лична банкова карта. Тя споделя, че изпитвала вина, тъй като се влюбила.
Полицията твърди, че за последните три години в банковите ѝ сметки са постъпили около 385 милиона бата (11,9 млн. долара). В отделно интервю тя споменава, че е дала пари на друг монах, с когото имала връзка.
Истории за неморално поведение на монаси не са рядкост в Тайланд, но мащабът на този случай шокира обществеността. Скандалът доведе до отстраняване и лишаване от духовен сан на поне девет абати и висши монаси. Един от тях е обвинен в присвояване на средства и служебно нарушение, като твърди, че е заел пари от храма, за да помогне на Вилаван с бизнес начинание.
„За първи път виждам такъв скандал“, казва Пайван Ванабуд, бивш монах с почти 20 години служба, сега ЛГБТ инфлуенсър. Според него случаят поставя важни въпроси за „парите, властта и титлите“, които позволяват подобно поведение. В коментар за „Bangkok Post“ Санитсуда Екачай критикува общественото отношение към скандала, при което жената поема вината, а монасите се представят като жертви. В друг анализ по „Thai PBS“ се изказва благодарност на Вилаван, че е осветлила дълбоко вкоренени злоупотреби в духовенството.
Монасите в Тайланд получават месечни помощи между 2,500 и 34,200 бата, в зависимост от ранга си, но също така разчитат на дарения, които често достигат значителни суми, особено при по-висши духовници.
В отделен случай този месец абат от известен храм в Банкок съобщи за кражба на 10 милиона бата в брой и златни кюлчета от стаята си. В отговор на скандала временният премиер Пумтам Веичайячай разпореди преразглеждане на съществуващото законодателство за монасите и храмовете, особено относно финансовата отчетност. Националната служба по будизма предложи да се възстанови проектозакон с наказателни мерки за действия, уронващи престижа на религията.
В отговор на кризата крал Маха Ваджиралонгкорн издаде кралска заповед, с която отмени предишни укази за духовни титли на десетки монаси. Тайландската полиция обеща да продължи разследванията в цялата страна и създаде страница във Facebook за сигнали за неморално поведение на монаси.
Пайван вярва, че вярата в будизма ще остане непокътната, но доверието в духовниците вероятно ще пострада. „Те се изгубиха в страстите и желанията си“, казва тя.