Голямо археологическо откритие разкри нови детайли за Древен Египет – в близост до град Абидос бе намерена варовикова погребална камера на неизвестен фараон, датираща отпреди около 3600 години. Това съобщиха археолози от музея на Пенсилванския университет и египетски експерти, цитирани от Ройтерс и БТА.
Откритието е второто по рода си за тази година, свързано с фараонска гробница. Камерата е разположена на седем метра под земята в древния некропол на Абидос, на около 10 км от река Нил. За съжаление, когато археолозите проникват в гробницата, тя се оказва разграбена – иманяри са я опустошили още в дълбока древност.
Загадка около самоличността на фараона
Името на погребания владетел първоначално е било записано в йероглифни текстове на входа на гробницата, придружено от изображения на богините Изида и Нефтида. Въпреки това, древни разбойници са заличили голяма част от надписите, оставяйки археолозите пред мистерия.
„Разполагаме с няколко възможни кандидати – фараони, чиито имена познаваме от паметниците в Абидос, но чиито гробници не са били открити досега“, коментира проф. Джоузеф Вегнер, египтолог от Пенсилванския университет и ръководител на разкопките.
Уникална архитектура и историческа значимост
Погребалната камера е част от по-голям комплекс, построен до гробницата на могъщия фараон Неферхотеп I, управлявал през Втория преходен период (1640 – 1540 г. пр.н.е.). Архитектурата на новооткритата гробница разкрива връзки както със Средното царство, така и с по-късния Втори преходен период.
Камерата се състои от няколко помещения с петметрови тухлени сводове – конструкция, характерна за периода. Вторият преходен период бележи времето между Средното и Новото египетско царство, когато фараоните започват да губят властта си, а Египет изпада в политическа нестабилност.
Откритието в контекста на древноегипетските некрополи
Новооткритата гробница е изградена почти едно хилядолетие след прословутите пирамиди в Гиза, в които са погребани фараони от Старото царство. В по-късния период владетелите са предпочитали по-малко натрапчиви гробници, като тези в Долината на царете край Луксор, където е намерена и гробницата на Тутанкамон през 1922 г.
Макар че неизвестният фараон остава загадка, разкопките продължават с надеждата да разкрият повече за тази епоха от египетската история.