Близо 1500-годишен раздел от Библията е бил открит по време на скорошно проучване, според учени.
Екипът използва ултравиолетова фотография, за да намери скритата глава, която е била под удивителните три слоя текст в древен ръкопис, съхраняван във Ватикана. Публикувано в списанието New Testament Studies , изследването предполага, че тази глава е един от най-ранните преводи на Евангелията.
Това откритие дава нов поглед върху ново тълкуване на Матей, глава 12 в Новия завет и е приветствано като предлагащо „уникален вход“ към ранната фаза на копиране, запазване и разпространение на писменото слово на Евангелията между поколенията.
Изследователите също подозират, че този фрагмент е единственото оцеляло парче от четвърти ръкопис, който свидетелства за старата сирийска версия на Библията.
Новооткритият раздел подчертава вариациите в информацията, съдържаща се в различните преводи. Например, оригиналната гръцка версия на Матей, глава 12, стих 1 гласи: „По онова време Исус минаваше през нивите в събота; и учениците Му огладняха и започнаха да берат житните класове и да ядат“.
В сирийския превод обаче се казва: „…започнаха да берат житни класове, да ги търкат в ръцете си и да ги ядат“, съобщава Express.
Въпреки ограничения брой датирани ръкописи от този период“, казаха експертите: „Сравнението с датирани сирийски ръкописи ни позволява да стесним възможната времева рамка до първата половина на шести век“. През тази епоха в региона е имало недостиг на пергаментова хартия, което е довело до повторна употреба на страници чрез изтриване на по-ранен библейски текст – процес, известен като палимпсест, пише Телеграф.
Доскоро се знаеше, че само два ръкописа съдържат този старосирийски превод – единият се съхранява в Британската библиотека в Лондон, а другият е открит в манастира „Св. Екатерина“ на планината Синай, обясни д-р Григори Кесел от Австрийската академия на науките.