Автомобилите, които са семейна собственост, не могат да бъдат отнемани от държавата при случаи на пияни или дрогирани шофьори, тъй като те са притежание и на двамата съпрузи. Това стана ясно след съдебни дела, заведени от собственици на конфискувани коли, показва проверка на „Телеграф“.
Противоречива съдебна практика
Юристи обясняват, че ако съпругата на водач, заловен с над 1,2 промила алкохол в кръвта, не е страна по делото, тя не може да бъде осъдена и автомобилът не може да бъде отнет. Магистратите са изправени пред все повече подобни казуси след промяната в Наказателния кодекс (НК) от август 2023 г.
Според измененията държавата може да конфискува превозното средство, ако шофьорът е управлявал под въздействие на алкохол или наркотици. Условието е колата да е изцяло негова собственост. В случай че е съсобственост, нарушителят следва да плати сумата, равностойна на пазарната й стойност, след съдебно решение.
Спорни казуси
Съдебната практика е разнопосочна при случаи, в които автомобилът е съпружеска имуществена собственост. Някои съдии постановяват, че колата трябва да бъде върната, тъй като нарушителят не е единствен собственик. Други отсъждат, че той трябва да заплати половината от стойността на автомобила, но конфискация не следва.
Пример за такъв случай е Иван Петров, който е осъден за шофиране с 1,33 промила алкохол. Въпреки че присъдата му е в сила, автомобилът му не е отнет, тъй като съпругата му също претендира за собственост върху него. Подобен казус се разглежда и във Велики Преслав, където съпругата дори не е била разпитвана, но също използва автомобила.
Юридически въпроси и намесата на Европейския съд
Заради неяснотите и разнопосочните съдебни решения магистрати са отправили въпроси до Съда на Европейския съюз в Люксембург. Основният спор е дали отнемането на семейна собственост противоречи на европейските директиви за конфискация на активи и Хартата на основните права на ЕС. Въпросът е дали автомобилът в тези случаи се счита за средство за извършване на престъпление и дали се нарушава принципът на пропорционалност.
Българското законодателство не предвижда участие на съсобственика в съдебното производство за конфискация, докато правото на ЕС изисква задължителен достъп до съд и възможност за защита на правата.
Законова „дупка“ след последните изменения
Допълнителен проблем възниква след измененията в Наредба № 1 от 2017 г., които влязоха в сила на 26 септември 2023 г. В тях се въвежда изискване шофьорите да бъдат изрично предупредени, че не трябва да консумират алкохол след връчване на талона за изследване. Новият член 7 обаче често не се спазва от органите на Пътна полиция, което води до оспорване на резултатите в съда.
Шофьор съди държавата за 50 000 лева
Шофьор, обвинен в шофиране след употреба на наркотици, заведе дело срещу държавата за 50 000 лева, след като година по-късно лабораторните тестове доказаха, че е бил чист. Водачът твърди, че е приемал ибупрофен заради пневмония, но въпреки представената рецепта е санкциониран. В резултат на грешката той остава без книжка 12 месеца, а автомобилът му е дерегистриран. Въпреки постановлението за прекратяване на наказателното производство от страна на прокуратурата, органите на МВР забавят връщането на правата му с още месец. Сега той търси обезщетение за нанесените щети.
Случаят отново повдига въпроси за точността на полевите наркотестове и за пропуските в административните процедури.