България е страната с най-ниска удовлетвореност от живота сред държавите в Европейския съюз, показват последните данни на Евростат. Докато средната оценка за удовлетвореност от живота в ЕС е 7,3 (по скала от 0 до 10), българите дават едва 5,9 – най-ниският резултат в блока.
Най-близо до нас са Латвия и Гърция, където удовлетвореността е 6,9. В останалите държави от ЕС средната оценка е над 6, което показва, че като цяло европейците се чувстват по-скоро доволни, отколкото недоволни от живота си.
Къде живеят най-доволните хора в ЕС?
Най-висока удовлетвореност от живота отчитат жителите на:
- Финландия – 7,8
- Белгия, Австрия, Румъния и Словения – 7,7
Българките – най-нещастните жени в ЕС
В повечето държави жените са по-малко доволни от живота си, отколкото мъжете, а България не прави изключение. Мъжете у нас дават оценка 5,9, а жените – 5,8, което ги поставя на дъното на класацията в ЕС.
Все пак има няколко държави, в които жените са по-удовлетворени от живота си от мъжете – Дания, Литва, Австрия, Финландия и Швеция.
По-младите европейци са по-доволни, но не и навсякъде
Общо за ЕС младите хора (16-29 г.) са по-удовлетворени от живота си в сравнение с тези над 65 г.. В някои държави обаче възрастните са по-доволни от младите – Дания, Швеция, Нидерландия, Люксембург и Финландия.
Това се дължи на по-добрите социални системи в тези страни – високи пенсии и качествено здравеопазване, които позволяват на възрастните да се чувстват дори по-добре от младите си съграждани.
Доходите и образованието – ключови за удовлетвореността
Хората с по-високи доходи и образование са средно по-доволни от живота си в сравнение с тези с ниски доходи или основно образование.
Въпреки това дори най-бедните и необразованите в ЕС обикновено дават оценка над 6 за удовлетвореността си. Единственото изключение е България, където средната удовлетвореност е под 6 – показател, че средната класа у нас е по-нещастна от най-бедните в други държави.
Българите с най-ниска удовлетвореност от живота според образованието
- Висшисти: най-доволни са в Румъния (8,4), а най-недоволни в България (6,6).
- Хора със средно образование: отново Румъния (7,8) е на върха, а България (5,9) – на дъното.
- Хора с ниско образование: удовлетвореността варира от 7,6 във Финландия до 5 в България.
Семействата с деца – по-щастливи
Данните показват, че домакинствата с деца са по-удовлетворени от живота си в сравнение с тези без малки деца, което се наблюдава в почти всички държави от ЕС.
България остава страната с най-недоволни граждани в ЕС, независимо от социално-икономическия им статус. Докато в останалите държави дори по-бедните хора са по-склонни да се чувстват удовлетворени, у нас дори средната класа е по-нещастна в сравнение със социално уязвимите групи в други части на Европа.