Като евентуална дата за влизане на България в еврозоната се посочва 1 януари 2026 г. Ако този срок бъде спазен, още от юни тази година ще започнат промени в банковия сектор и търговските обекти.
Много българи имат кредити, включително такива в евро, което повдига въпроса: ще има ли предоговаряне на вече сключените договори при въвеждането на новата валута?
Съгласно разпоредбите, от датата на приемане на еврото всички заеми, първоначално отпуснати в левове или с валутна клауза в евро, ще се считат за заеми в евро. Те ще бъдат превалутирани по официалния фиксиран курс, изразен до петия знак след десетичната запетая, и ще бъдат закръглени според правилата, разписани в Закона за въвеждане на еврото.
Не се допуска използването на тази промяна като основание за предоговаряне на условията по съществуващи договори или за въвеждане на допълнителни изисквания, които биха влошили финансовото положение на клиентите. Това правило ще се прилага не само за банките, но и за небанковите финансови институции, които предоставят кредити.
Ще се променят ли лихвите по кредитите и депозитите?
Ако договореният лихвен процент по кредита или депозита е фиксиран, той ще остане такъв и след въвеждането на еврото. Преминаването от левов към евров фиксиран лихвен процент не може да доведе до по-неблагоприятни условия нито за клиента, нито за банката.
Ако лихвеният процент е променлив, той ще бъде преобразуван по методика, която гарантира еквивалентност на лихвените плащания в евро спрямо тези в левове към момента на конверсията.
В случай на нарушения или съмнения за неправомерни действия, всеки кредитополучател може да подаде сигнал в Българската народна банка (БНБ).