Министерството на финансите обяви забележителен успех на международните капиталови пазари, където вчера България пласира два транша еврооблигации на обща стойност 3,2 милиарда евро. Сделката е реализирана при исторически най-изгодни условия за страната ни, благодарение на засиления инвеститорски интерес, катализиран от предстоящото присъединяване към Еврозоната и повишения кредитен рейтинг.
Двойна емисия с впечатляващи резултати
Първият транш е с 10-годишна срочност, обем от 2 милиарда евро и годишен лихвен купон от 3,375%. Вторият транш е за 20 години, на стойност 1,2 милиарда евро и годишен лихвен купон от 4,125%.
Общата номинална стойност на подадените заявки е над 13 милиарда евро, което представлява презаписване от над четири пъти – ясен знак за изключителния интерес към българския дълг.
Еврозоната и рейтингът отварят врати
Според Министерството на финансите, този безпрецедентен инвеститорски интерес е пряк резултат от решението на Съвета на ЕС за приемане на България в еврозоната от 1 януари 2026 г., както и от последвалото повишаване на суверенния кредитен рейтинг на страната от водещи агенции като „Стандард енд Пуърс“ (S&P Global Ratings), „Фич“ (Fitch Ratings) и „Скоуп Рейтингс“ (Scope Ratings).
Тези фактори позволиха съществено намаляване на цената на финансиране. Първоначално предложеният спред при 10-годишните облигации от 135 базисни точки беше редуциран с рекордните 40 базисни точки до ниво от 95 базисни точки. При 20-годишните облигации намалението е с 35 базисни точки – от 180 до 145 базисни точки.
Спредът спрямо приеманите за еталон германски федерални облигации е 91 базисни точки за десетгодишния транш и 125 базисни точки за двадесетгодишния.
Исторически най-добри условия
Постигнатите спредове и лихвени купони представляват най-добрите условия, постигани в рамките на последните две транзакции на външните пазари, спрямо сравними по матуритет български еврооблигации. Десетгодишният транш регистрира исторически най-нисък спред спрямо доходността по германските федерални облигации за всички емитирани до момента български облигации на международните капиталови пазари. Двайсетгодишният транш също отбеляза исторически най-нисък спред спрямо осреднения лихвен суап и германските федерални облигации в този матуритетен сегмент.
За какво ще се използват средствата?
Набраните средства осигуряват необходимия ресурс за:
- Рефинансиране на дълга в обращение.
- Финансиране на планирания дефицит по държавния бюджет.
- Обезпечаване на ликвидната позиция на фискалния резерв.
Тази трансакция е в съответствие с основната цел на дълговото управление през 2025 г.
Общ дълг за годината
Това е вторият път, когато България търси финансиране на международните пазари от началото на годината. В края на април Министерството на финансите успешно пласира двоен транш еврооблигации в размер на 4 милиарда евро. До момента на вчерашната емисия, чрез пласиране на Държавни ценни книжа (ДЦК) на вътрешния пазар, страната ни е привлякла 2,1 милиарда лева.
Дълговата операция е изцяло в рамките на определения максимален размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината – 18,9 милиарда лева, заложен в Закона за държавния бюджет за 2025 година.