Въпреки че това лято може и да не счупи температурни рекорди, жегите вече са факт, а според климатолога Валентин Симеонов това е само началото на една нова реалност. Рекордът за България от 45.2 градуса, поставен през далечната 1916 г., все още не е подобрен, но експертът предупреждава, че в близките години може да станем свидетели на температури над 45°C.
Симеонов отбеляза пред Bulgaria On Air, че обичайно горещините настъпват през юли и август, но тази година са започнали по-рано. „Летата ще стават все по-горещи, а горещините – по-продължителни“, прогнозира той.
Ускорено затопляне и човешка дейност
Климатологът подчерта драстичната промяна в климата и ускоряването на затоплянето. „За миналата година затоплянето е с 1.6°C, което се очакваше да стане най-рано през 2037 година“, алармира Симеонов. Той обясни, че това се дължи на човешката дейност – емисиите на парникови газове, но също така и на намаляването на отделянето на фини прахови частици в атмосферата, процес, започнал през 70-те години.
Единственият начин да се забави затоплянето, според Симеонов, е да се намали използването на изкопаеми горива и отделянето на въглероден диоксид.
Последици за здравето и градската среда
„Много хора умират от замърсяването. В Индия и Китай продължителността на живот е с 10 години по-малка вследствие на замърсяването“, посочи климатологът. Той предупреди, че температури от 50 градуса няма да са рядкост в Европа през следващите 10 години и че трябва да сме подготвени за тази нова реалност.
Симеонов е категоричен, че климатиците не са решение, тъй като прехвърлят топлината навън, намалявайки ефективността си при по-високи температури и консумирайки повече енергия. Той подчерта, че и строителството трябва да бъде ограничено и да не бъде толкова гъсто.
„Наблюдаваме явление, при което температурата в града е няколко градуса по-висока. В София в центъра температурата е с 5-6°C по-висока от тази в околностите“, обясни Симеонов. Това се дължи на бетона, който поглъща и задържа слънчевата светлина. Допълнителен проблем ще бъде недостигът на електроенергия през нощта заради масовото ползване на климатици. Решението, според него, е повече паркове и зелени покриви.
Екстремни явления и бъдещи предизвикателства
Климатологът предрече, че в бъдеще ще ставаме свидетели на още наводнения, градушки, екстремни бури, пожари и огромна суша.
„Трябва да се избягва строежът на високи сгради, намаляване на използването на непропускливи покрития – асфалт и бетон по улиците, паркингите могат да се направят с бетонни решетки“, съветва той. От изключителна важност е опазването на горите, които са силно застрашени от масивни горски пожари, за които не сме подготвени.
Симеонов предупреди и за други процеси, които ще ускорят затоплянето, като топенето на ледниците. Очаква се голяма част от тях да изчезнат преди средата на века, което ще доведе до още по-сериозни последици за климата.