7 C
Пловдив
неделя, април 6, 2025

„Българското земеделско злато“ – фураж за прасета в Нидерландия

Предприемачът и автор на документални филми Патрик Смитьойс, който от години живее и развива бизнес в България, коментира в социалните мрежи митата, наложени от Доналд Тръмп, и последиците от глобалната търговия.

„Търговската война на Тръмп е благословия за този свят.“

Смитьойс споделя, че преди време започнал работа по документален филм за земеделието в България и произхода на храната, която консумираме. Проучването му обаче разкрило толкова обезпокоителни факти, че загубил желание да довърши проекта.

„Една от най-абсурдните истории, които открих, беше свързана със зърнените култури и слънчогледа, които изнасяме в Нидерландия. Там американската компания Cargill ги използва за производство на фураж за прасета – животни, които в страната са повече от хора, въпреки че Нидерландия е една от най-гъсто населените държави в света.“

В Нидерландия прасетата се хранят основно с въглехидрати и мазнини от България, Украйна и Аржентина. Протеините – предимно соя – идват от САЩ и Бразилия. След като достигнат тегло от 125 килограма, животните се транспортират с ТИР-ове до Германия или Белгия, където се колят, защото разходите там са с няколко стотинки по-ниски.

След това труповете се товарят в италиански камиони и се извозват до Северна Италия, където месото се разфасова и третира с т.нар. „течен пушек“, за да се превърне в „италианско прошуто“. За да бъде спазена формалната процедура, бутовете минават и през стаи с ароматен дим.

„Но пътешествието на прасето не спира дотук. Готовата шунка заминава за Румъния, където я нарязват, поставят между слайсовете целофан, вакуумират я в лъскави опаковки и я разпращат из супермаркетите по целия свят.“

Този дълъг и безумен логистичен процес, според Смитьойс, е олицетворение на т.нар. „свободна пазарна икономика“ – система, която обслужва единствено интересите на глобалните корпорации, за сметка на околната среда и здравия разум.

„Откакто се помня, се говори, че в управлението трябвало да има предимно икономисти. Видяхме какво стана – светът е на ръба на пропастта. Може би е по-добре да има идиоти, както в САЩ сега. Поне ще спрат това феноменално деструктивно колело, което върти милиарди тонове стоки без никакъв смисъл.“

По думите му, демокрацията не е за прости хора, а свободите вървят с огромна отговорност – най-вече отговорността да оставим света малко по-добър, отколкото сме го заварили.

„Производството на храна, дрехи, коли и електроника е компрометирано и често вредно – за хората, животните и планетата. Това е най-голямата заплаха за дългосрочното ни оцеляване.“

Смитьойс завършва с надеждата, че митата, въведени от Тръмп, ще се окажат неволен катализатор за положителна промяна:

„Съмнявам се Тръмп да е мислел за безмилостното влачене на прасета из цял свят, но резултатът е един и същ – Европа и светът ще бъдат принудени да преструктурират производствените и логистични процеси така, че да станат по-ефективни, енергийно устойчиви и хуманни.“

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук