2 C
Пловдив
вторник, декември 24, 2024

Бебешки крах в ЕС – само 3,67 милиона новородени, България и още 4 страни с плах ръст на раждаемостта

Бебешки крах – така може да определим демографската картина в целия Европейски съюз за 2023 г. Раждаемостта в съюза е паднала до най-ниското си ниво за всички времена и засили страховете за живота и икономиката на континента заради липсата на хора.

Само 3,67 милиона бебета са родени в 27-те нации в блока през 2023 г. Това е с 5,5% по-малко спрямо 2022 г. и е най-големият процентен спад, откакто през 1961 г. се води статистика. Данните са предоставени от държавите – членки на Евростат, цитирани от “Файненшъл таймс” и “Дейли мейл”.

Двуцифрен процент на спад е регистриран в най-засегнатите страни, като в Румъния той е с 13,9 процента.

След северната ни съседка се нареждат Полша (10,7 на сто), Чехия (10 на сто), Латвия (9,2 на сто) и Словакия (7,7 на сто), които отбелязват най-голям спад на раждаемостта на годишна база. Богатите държави от ЕС, включително Франция и Германия, също нямат добри резултати по отношение на правенето на бебета.

Само пет държави отбелязват ръст на общия брой раждания в ЕС – Малта (3,6%), Португалия (2,4%), България (1,1%), Кипър (1%) и Ирландия (0,5%).

Сериозният проблем с ниската раждаемост предизвика предупреждения за предстоящ колапс на населението, който според експерти ще осакати западните икономики

Имиграцията ще е необходима, за да се избегнат опустошителните последици във Великобритания и САЩ, предупредиха демографи. В противен случай непрекъснато намаляващата раждаемост може да остави големите страни с твърде малко млади хора, които да работят, да плащат данъци и да се грижат за възрастните.

След достигането на връх от близо 7 милиона раждания в средата на 60-те години на миналия век появата на бебета в нациите, които сега съставляват ЕС, рязко намаля и е приблизително на същото ниво като в САЩ.

Демографите смятат, че дългогодишната тенденция европейците да имат все по-малко и по-малко бебета може да се е изострила от опасенията относно изменението на климата, високото ниво на политическа нестабилност и несигурността в работата, пандемията и най-лошия скок на инфлацията, което едно поколение може да види.

“Младежите срещат по-големи трудности да се установят на пазара на труда, а може би също на “пазара” на запознанствата”, казва Вилем Адема, старши икономист в ОИСР.

Тъй като хората отлагат родителството, жените в региона раждат на по-късна възраст. Данните на Евростат, публикувани по-рано тази година, показват, че средната възраст на жените при раждането на първото им дете се покачва и е била близо 30 г. през 2022 г. спрямо 28,8 през 2013 г.

Делът на ражданията сред майките на възраст 40 и повече години се е увеличил повече от два пъти през последното десетилетие, като се покачва от 2,5 процента на 6 процента. Много жени избират да имат деца по-близо до горната граница на репродуктивната възраст, която според ООН е 49 г.

Тенденцията хората да имат по-малко деца се наблюдава най-рязко в Италия, Испания, Гърция, Полша, Финландия и балтийските държави, където раждаемостта е намаляла с поне една четвърт през последното десетилетие.

Вилем Адема смята, че правителствата трябва да се подготвят за бъдеще с ниска раждаемост и да обмислят стъпки за стимулиране на имиграцията, производителността и нивата на участие в работната сила, особено сред жените.

Мария Рита Теста, професор по демография в университета “Луис” в Рим, пък призова правителствата да подкрепят младите хора, призовавайки за “подход, при който младите мъже и жени получават помощ в няколко области на живота: в образованието, на пазара на труда, в психичното здраве и в достъпа до жилища на достъпни цени”.

Икономистът професор Андрю Дж. Скот смята, че ниската раждаемост вече се превръща в “опасна точка” в ЕС, като най-големият ръст на заетостта през последното десетилетие идва от хора над 50 години.

Заплахата от недостатъчно население е любима тема на Илон Мъск. През 2017 г. ексцентричният милиардер каза, че броят на хората на Земята “се ускорява към колапс, но изглежда малцина забелязват или се интересуват”. А през 2021 г. предупреди, че цивилизацията “ще се разпадне”, ако хората не раждат повече деца.

 

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук