Със заповед на областния управител на Кюстендил, инж. Александър Пандурски, беше обявено бедствено положение за територията на областта. Мярката е предприета вследствие на сериозните щети, причинени от ниските температури в периода от 8 до 10 април 2025 г., които бяха регистрирани на територията на всички общини в област Кюстендил, съобщава областната администрация.
Пораженията, нанесени на овощните насаждения, са значителни и се очаква да имат сериозно влияние върху селскостопанското имущество и икономиката на региона, който разчита в голяма степен на овощарството.
Мерки и организация за справяне с кризата
Бедственото положение влиза в сила от 15:00 ч. на 11 април 2025 г. За изпълнение на предприетите мерки и дейности са определени основни отговорни лица и институции, сред които са Областният щаб, директорът на Областната дирекция „Земеделие“, директорът на ДФ „Земеделие“ в Кюстендил, както и ръководителите на Института по земеделие и Областната дирекция по безопасност на храните. Ръководител на изпълнението на решенията е назначен Йордан Домозетов, директор на Областна дирекция „Земеделие“.
Процедура за подаване на документи
Земеделските стопани ще имат възможност да подават необходимите документи за констатиране на пораженията по насажденията в срок до десет работни дни, започвайки от 10 април 2025 г. Институтът по земеделие в Кюстендил е задължен да предостави препоръки на земеделските производители относно необходимите мерки за възстановяване на нормалното развитие на овощните насаждения и възвръщането на плододаването.
Доклад до Министерството на земеделието и актуализиране на плановете за защита
Ще бъде подготвен доклад до Министерството на земеделието с оценка на ситуацията в област Кюстендил, с цел потърсване на помощ за намаляване на негативните последици. Регионът е основно специализиран в овощарството, като липсват компенсаторни земеделски дейности, които биха могли да компенсират щетите.
За да се предотвратят бъдещи аномалии, ще се предприемат мерки за актуализиране на Областния и общинските планове за защита при бедствия. Това включва засилена подготовка за справяне с внезапни климатични аномалии, като затопляне, последвано от рязко застудяване и ниски температури през пролетта.
Обсъждане с застрахователни компании
Ще се организират срещи със застрахователни компании, за да се обсъдят възможностите за компенсиране на земеделските стопани при възникване на застрахователни събития, свързани с поражения от измръзвания и други екстремни климатични условия.
Работна среща за обсъждане на проблема
По-рано днес кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов, организира работна среща с представители на земеделските производители и съответните институции. Целта на срещата беше да се обсъди тревожното положение с измръзването на плодовите дръвчета в областта и да се набележат конкретни стъпки за справяне със ситуацията.
Състоянието на овощарството в Кюстендилската област остава критично, като предприетите мерки ще имат за цел минимизиране на щетите и възстановяване на нормалната земеделска дейност в региона.