12 C
Пловдив
понеделник, май 12, 2025

Близо 2000 по-малко места за студенти по държавна поръчка догодина – МОН пренасочва финансирането към търсени специалности

Проект на Министерството на образованието и науката (МОН) предвижда намаление с почти 2000 на броя на местата за студенти по държавна поръчка за следващата академична година.

Най-осезаемо ще бъде съкращаването в направления като филологии, психология и право – специалности, които традиционно привличат голям брой кандидат-студенти. За сметка на това, се предвижда увеличение на местата в области като химически науки, общо инженерство и здравни грижи, където търсенето на кадри от страна на пазара на труда остава високо.

„Със сигурност ще се подготвят добри специалисти и в специалностите с намалена държавна поръчка, но това създава затруднения за младежите, които не могат да си позволят платено обучение“, казва Борис, който планира да кандидатства „Право“.

Основното притеснение на кандидатите е свързано с високите такси при платеното обучение.
„Финансово ще е трудно за мен, а и не искам семейството ми да поема тази тежест. Затова се старая да постигна максимални резултати и да вляза по държавна поръчка“, споделя Тина.

Много млади хора обръщат внимание не само на избора на специалност, но и на реализацията след завършване.
„Най-важното е как ще се реализираш след университета – пазарът на труда е най-точният съдник“, смята Миглена Манчева.

Министърът на образованието Красимир Вълчев коментира, че промените целят по-добро съответствие между приема и нуждите на икономиката:
„Намаляваме местата основно в социално-стопанските и правните науки, където наблюдаваме нерационално търсене – хора кандидатстват просто за да получат диплома, без да мислят за бъдеща професионална реализация.“

В същото време местата за платено обучение ще бъдат увеличени с около 1100, уточняват от МОН.

„Има кандидати, за които специалността е от първостепенно значение, независимо дали е платена или държавна поръчка. Но по-често се случва, когато балът не стига, кандидатът да се преориентира към друга, финансирана от държавата специалност“, обяснява проф. Миглена Темелкова, председател на Съвета на ректорите.

Въпреки промените, бъдещите студенти остават оптимисти.
„Ще се справя. Нужно е просто още малко подготовка“, уверен е Борис.

Според проекта на МОН, някои специалности ще бъдат освободени от такси – сред тях са обученията за бъдещи учители по математика, физика и химия, с цел стимулиране на интереса към дефицитни педагогически кадри.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук